En Sıcak Konular

''Kimsenin hakkı da haddi de değildir''

5 Ekim 2014 17:10 tsi
''Kimsenin hakkı da haddi de değildir'' Başbakan Davutoğlu, "Bu aziz milletin yaptıklarını görmeyerek Türkiye'yi eleştirmek kimsenin hakkı da haddi de değildir" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti ailesinin son 12 yıldır ülkenin kaderine hakim olduğunu belirterek, "Bu davaya her ne surette olursa olsun bir damla dahi katkı yapmış, bir damla alın terini bu dava için dökmüş herkes bizim için azizdir, hangi makamda, hangi mevkide olursa olsun" dedi.
 
Davutoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Haliç Kongre Merkezi'ndeki bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, İstanbulluları selamlayarak bayramlarını kutladı.
 
Başbakanlık görevini devraldıktan sonra İstanbul'u ziyaret ettiğini hatırlatan Davutoğlu, başbakan olduktan sonraki ilk bayramını İstanbul'da geçirmek, bu şehrin havasını teneffüs etmek istediğini anlattı. Davutoğlu, "İstanbul'a selam vermek Ebu Eyyub El Ensari üzerinden bu mübarek bayramı bize hediye etmiş olan, alemlere rahmet olarak gelen Yüce Resule selam vermektir, Medine'ye selam vermek, Medine ile bayramlaşmaktır" dedi.
 
İstanbul ile bayramlaşma ve selamlaşmanın Akşemseddin Hazretleri, Aziz Mahmud Hüdayi, Yahya Efendi, Ebu'l Vefa üzerinden Horasan erenlerine, Hoca Ahmed Yesevi'ye, Semerkand'a, Buhara'ya selam vermek ve onunla bayramlaşmak olduğunu ifade eden Davutoğlu, İstanbul ile bayramlaşma ve selamlaşmanın Fatih Sultan Mehmed Han üzerinden Evlad-ı Fatihan, Rumeli, yedi iklim ile bayramlaşmak olduğunu aktardı.
 
Davutoğlu, İstanbul ile bayramlaşma ve selamlaşmanın Kanuni Sultan Süleyman Han üzerinden bütün bir umman, Akdeniz, Karadeniz, Kuzey Afrika, Afrika içlerine kadar bütün cihan imparatorluğunun parçasıyla bayramlaşmak ve selamlaşmak olduğunu kaydederek, İstanbul ile bayramlaşmanın Mehmet Akif Ersoy üzerinden aziz vatan için canını vermiş şehitlerle, Necip Fazıl üzerinden davalarının öncüleriyle bayramlaşmak ve selamlaşmak olduğunu bildirdi.
 
Salondan yükselen "İstanbul seninle gurur duyuyor" şeklindeki tezahüratlar üzerine, İstanbul'un her bir semtinde kendilerini temsil eden teşkilat üyeleriyle gurur duyduğunu kaydeden Davutoğlu, AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun da vurguladığı gibi İstanbul'un her an ders veren bir hoca gibi olduğunu bildirdi.
 
Davutoğlu, bayramları "o eski aile ve mahalle ortamındaki hafızayı yenilemek" şeklinde niteleyerek, dün bayram namazını başbakan yardımcısı, bakanlar ve milletvekilleriyle Fatih Camisi'nde kıldığını, hemen caminin yanı başında, ilkokul 2. sınıfta ilk Kur'an-ı Kerim hatmini yaptığı hocası Ali Çiçek'i görerek elini öptüğünü anlattı.
 
"Onun gözlerine baktığımda 1960'lı yılların ortalarında Fatih semtinin o bütün güzellikleri gözümün önünden geçti. Ben ilk dersimi bu hocalarımdan almıştım. Ali Kuşçu adını orada duymuştum. Tokadi hazretlerini geçerken orada selamlamıştım. Her bir sokağında, köşede neredeyse terk edilmeye bırakılmış metruk gibi görünen mezarlardan okuyabildiğim kadarıyla okuduğum her bir büyük şahsiyeti orada tanımıştım" diyen Davutoğlu, çocukluğunun ikinci safhasının geçtiği Bahçelievler Yayla Camisi'nde cuma namazı kıldığını söyledi.
 
"Ne zaman gönlümüz daralsa İstanbul'a sığınacağız"
 
Davutoğlu, Fatih'teki komşuluklarının aynı şekilde Bahçelievler'de de devam ettiğini, annesinin kendisini komşuya bırakıp giderken gözünün arkada kalmadığını belirterek, Bahçelievler'e gittiğinde de babasının, annesinin eski kadim dostlarını hatırladığını ve onların ellerini öptüğünü, onlardan helallik istediğini kaydetti.
 
"Eğer o güzel insanlardan helallik alınmazsa bu kutsal yolculukta Rabb'imizin nusretinin yanımızda olduğundan emin olamayız" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:
 
"Çünkü bayram bize Allah, vatan, baba dostlarını hatırlamayı emreder. Allah, vatan, baba, İstanbul, Fatih ve mahalle dostlarını unutanlar gelecekte vatana da hizmet edemezler. Onların şahsında o güzel anları tekrar tekrar yaşadım. Allah'a hamdettim. Biz ne kutlu bir nesiliz ki o güzel İstanbul'un güzel hatıralarını yaşama şansına sahip olduk, İstanbul'da büyüdük, İstanbul'u bir hoca olarak telakki ettik, dizinin dibine çöktük. Onun için şahsen aynen Cumhurbaşkanımız gibi, dünya ne zaman üzerimize gelse, ne zaman gönlümüzün daraldığını, zorluklarla karşılaştığımızı hissetsek dönüp İstanbul'a ve size sığınacağız aziz İstanbullular. Size sığınanlar hiçbir yerde yalnız kalmazlar. Aile derken sadece kendi şahsi ailemizi değil bizim bir de dava, AK Parti ailemiz var, yola çıkarken bir babanın oğula ettiği nasihatle birbirine nasihat ederek yola çıkmış AK Parti ailesi var. Yola çıkarken kardeşin kardeşle omuz omuza verdiği gibi omuz omuza vermiş AK Parti ailesi var. Yola çıkarken babasına gösterdiği saygıyı daha önceki dava öncülerine gösterme ahlakını benimsemiş genç insanların kendisine dava mekanı, dergahı olarak gördüğü AK Parti ailesi var. Elhamdülillah ki bu ailenin fertleriyiz ve bu aile son 12 yıldır bu ülkenin kaderine hakim oluyor. Ankara'dan ayrılmadan önce genel merkezimizde, genel başkan yardımcılarımızdan orada çay servisi yapan değerli kardeşlerime kadar herkesle tebrikleştik, bayramlaştık, öyle çıktık. Bu davaya her ne surette olursa olsun bir damla dahi katkı yapmış, bir damla alın terini bu dava için dökmüş herkes bizim için azizdir, hangi makamda, hangi mevkide olursa olsun."
 
Davutoğlu, AK Parti davasının mevki ve makam değil, ahlak ve erdem davası olduğunu belirterek, "Bu aile içinden çıkan iki cumhurbaşkanı, birbirlerine görevi tam bir ahlaki olgunluk içinde tevdi ettiler. Tarihimizde ilk defa böylesine coşkulu, tam bir bayram havası içinde cumhurbaşkanlığı devir teslimi oldu" dedi.
 
Partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nca Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Davutoğlu, AK Parti'nin cumhurbaşkanlığı, başbakanlık ve genel başkanlık devir teslim süreçleriyle büyük bir sınav verdiğini vurguladı.
 
Davutoğlu, "Bu aile içinden çıkan iki cumhurbaşkanı, birbirlerine görevi tam bir ahlaki olgunluk içinde tevdi ettiler. Tarihimizde ilk defa böylesine coşkulu, tam bir bayram havası içinde cumhurbaşkanlığı devir teslimi oldu. Biz bayramı o gün yaptık. Bugünkü bayram o günkü bayramın devamıdır" dedi.
 
Türkiye'nin kaderi ve AK Parti'nin geleceği üzerinde oynanan oyunlara fırsat verilmediğini anlatan Davutoğlu, "Hiçbirine fırsat verilmediyse, emin olunuz bizim İstanbul'un irfanından ders almamız sebebiyledir. AK Parti davası her şeyden önce bir ahlak ve erdem davasıdır, bir mevki ve makam davası değildir ve olmayacaktır. Öylesine bir ahlak ve erdem davasıdır ki bir veda kongresini, vefa kongresi olarak yaptık. Bizim bayramımız o gün başlamıştı. O gün Türkiye'nin her bir köşesinden gelen AK Partililer birbirleriyle kucaklaştılar ve yeni dönemi bir irfan, erdem dersiyle selamladılar" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti lideriyken yaptığı hizmetlerini öven Davutoğlu, şunları kaydetti:
 
"Eğer bu gün bu bayramı AK Parti ailesi olarak yaptıysak, yapıyorsak ve bundan sonra da yapmaya devam edeceksek onun bize bıraktığı mirasın derin etkisini hep hissedeceğiz ve takdirle anacağız. Allah razı olsun. Bizlerden sonra inşallah daha çok AK Parti genel başkanları, daha çok AK Parti içinden başbakanlar ve cumhurbaşkanları gelecekler ve onlar dönüp, 'ilk cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, genel başkanlık devir teslimi nasıl olmuştu?' diye örnek alacaklar. Güzel bir örnek oluşturduğumuz, sizler de buna destek verdiğiniz için Rabbime hamdediyoruz. İnşallah bu güzel örnekler devam edecek."
 
AK Parti ailesinin, bayramın da çilenin de hakkını veren bir aile olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Zaten çilenin ve ıstırabın hakkını veremeyenler bayramın da toyun da hakkını veremezler. Bizler çileye de hazırız, ıstıraba da hazırız bu millet için, bayrama da hazırız" diye konuştu.
 
Komşu ülkelerde ve genel olarak dünyada bayramı bayram olarak kutlayamayanlara Türkiye'nin her türlü yardımı yaptığını anlatan Davutoğlu, "Elhamdülillah Türkiye bizim iktidarımızda, iktidarımız döneminde sağlanan huzur ve istikrar ile bayramı bayram gibi kutluyor. Bu ülke eğer geleceğe güvenle bakıyorsa, bugün Türkiye'nin her yerinde coşkuyla bayram kutlanıyorsa, bunda AK Parti teşkilatının ve AK Parti neferlerinin büyük payı var" değerlendirmesini yaptı.
 
"Biz her günümüzü bayram kılabilmek için gecelerimizi gündüzlerimize katmaya hazırız" ifadesini kullanan Davutoğlu, "Her türlü çileyi ve ıstırabı çekmeye hazırız, yeter ki milletimiz bayramı bayram gibi kutlayabilsin, o huzuru yaşayabilsin, o sükunu bulabilsin" dedi.

aa


Bu haber 559 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,208 µs