En Sıcak Konular

Kabe’de insan seli

5 Ekim 2014 14:50 tsi
Kurban Bayramı’nın ikinci gününde Cemerat'ta şeytan taşladıktan sonra Kabe’ye geçerek tavaf yapan hacılar, insan seli oluşturdu.

Hac görevini tamamlayan 3 milyon civarında Müslüman, Kurban Bayramı’nın ikinci gününde de şeytan taşladı.
 
Konakladıkları otellerden kafileler halinde Cemerat bölgesindeki şeytan taşlama alanına giden hacılar, görevlilerin yönlendirdiği bölgeden taşlama alanına geçti. Kurban Bayramı’nın ilk gününde büyük şeytan olarak adlandırılan “Akabe Cemresi”ne yedi taş atan hacılar, ikinci gün ise Cemerat’ta sırayla, “Küçük, orta ve büyük Şeytan”a yedişer taş attı.
 
Peygamber Efendimiz'in sünnetini yerine getirmek için Arafat'a yürüyerek gidip, dönen bazı hacılar ise dün akşamdan itibaren Mekke'ye döndü. Aralarında yaşlı ve çocukların da olduğu hacılardan yorgun düşenler, yakınlarının yardımıyla dini vecibelerini yerine getirmeye çalıştı.
 
Bayramın üçüncü günü de şeytan taşlama alanına gelecek hacıların bir kısmı daha sonra Medine’ye geçecek, Mekke’de kalacak olanlar, bayramın son günü de şeytan taşlayacak.
 
Bu arada güvenlik önleminin artırıldığı Cemerat bölgesinde ulaşımın kolay bir şekilde sağlanması için şehir içinde servislerin yanı sıra metro hattı da kullanıldı. Yoğunluk nedeniyle bazı hacılar, Cemerat ile Kabe arasındaki güzergahı yürüyerek kat etti.
 
Üç yıl önce hizmete açılan katlı, şeytan taşlama alanında ilk iki günde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı görüldü.
 
Üç nesil bir arada tavafta
 
Şeytan taşlamanın ardından Kabe’ye geçen hacılar, tavaf yaptı. Bu yıl aralarında 61 bin 300 civarında Türk’ün de bulunduğu hacılar, Kabe’de insan seli oluşturdu. Özellikle vakit namazları sırasında yoğunluğun meydana geldiği Kabe'de görevliler, aşırı yoğunluğun önüne geçmek için geçişlere kademeli olarak izin veriyor.
 
Türkiye’den gelen hacılar arasında yer alan 70 yaşındaki Fatma Varan, dini vecibelerini oğlu, gelini ve 10 yaşındaki torunuyla birlikte yapıyor.
 
AA'ya konuşan Varan, Kabe’de bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Allah herkese buraya gelmeyi nasip etsin. Ailemle birlikte tavaf yapıyoruz. Türkiye’deki yakınlarım merak etmesin, çok iyiyiz” dedi.
 
Kahramanmaraş’tan gelen Hacer Beyazıt ise tavaf sırasında ağlayarak, “Keşke buraya gençken gelseydim. Herkes buraya gelsin. Dünyanın bütün güzelliği burada” diye konuştu.
 
Bitlis kafilesiyle gelen ve torununun refakat ettiği Şemsiye Doğru ise Kürtçe dua ederek, “Kaç yıldır buraya gelmek istiyorum. Bu sene kısmet oldu. Allah’a şükürler olsun” ifadelerini kullandı.


 

Bu haber 327 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,472 µs