En Sıcak Konular

Hong Kong'da gerilim artıyor

5 Ekim 2014 14:48 tsi
Pekin yönetimi karşıtlarınca düzenlenen gösterilerin birinci haftasını doldurduğu Çin'in özel yönetim bölgesi Hong Kong'da gerilim tırmanıyor.

Daha önce yönetim karşıtlarıyla destekçisi olduğu sanılan kişiler arasında çatışmalara sahne olan Mong Kok semtinde bu kez de ağız dalaşı ve sözlü tartışmalar yaşandı. Milletvekili Albert Chan, gazetecilere çekişmelerin büyük olasılıkla yüzde 90'ının kurmaca olduğunu söyledi.
 
Albert Chan, "Çin Komünist Partisi, çatışma yaratmakta ustadır" yorumunu yaparken, Çin yönetiminin resmi yayın organı People's Daily'de çıkan baş yazıda, "yasa dışı gösterilerin, sosyal düzenin ciddi biçimde bozulmasıyla, büyük ekonomik zarar ve olası can kayıplarıyla sonuçlanabileceği" uyarısında bulunuldu.
 
Bu arada Hong Kong Özel Yöneticisi CY Leung, hükümet binaları çevresindeki alanın pazartesi gününe kadar boşaltılması gerektiğini söyledi.
 
CY Leung, yetkililerin, "Sosyal düzenin yeniden sağlanması için gerekli tüm adımları atmak" konusunda kararlı olduğunu dile getirerek, göstericilerin kapattığı ana yolların da yeniden trafiğe açılmasını istediğini belirtti.
 
Hong Kong Öğrenciler Federasyonu ise memurları işlerinden alıkoymak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını, hükümet binalarının bulunduğu bölgeye giden yolun açık olduğunu, kapalı olan yolların açılmasının, ikili görüşmelerin ön koşulu olmaması gerektiğini açıkladı.
 
Açıklamada, siyasi reform için herhangi bir adım atılmadığı ve polisin, Mong Kok'ta göstericilere yönelik saldırılar sırasındaki tutumuna açıklık getirmediği için eylemin süreceği belirtildi.
 
Hong Kong'taki gösteriler sırasında cuma gecesi Mong Kok semtinde bazı grupların göstericilere saldırması üzerine çıkan şiddet olayları sırasında altısı polis memuru 18 kişi yaralanmış, 19 kişi göz altına alınmıştı.
 
Polis, yönetim karşıtı göstericilere saldıran Pekin yönetimi destekçilerinin, bu iş için tutuldukları ve güvenlik güçlerinin, saldırganları durdurmak için çok az şey yaptığı iddialarını yalanlamıştı.
 
Bölgede Çin hükümetinin Hong Kong halkının kendi liderini seçmesine izin vermesi için bir haftadır süren yönetim karşıtı gösterilerde 538 kişi yaralandı.
 
Çin, ağustos ayında, Hong Kong halkının 2017'de yapılması planlanan seçimde kendi liderini seçebileceğini, ancak adayların önce Pekin tarafından onaylanması gerektiğini açıklamıştı.

aa
 

Bu haber 291 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,964 µs