En Sıcak Konular

IŞİD tehdidi 6 defa göç ettirdi

5 Ekim 2014 12:28 tsi
Çatışmalar nedeniyle Suriye'de 5 kez yer değiştiren İbrahim ailesi, 6'ncı göçünü Türkiye'ye yaptı.

Terör örgütü IŞİD tehdidi yüzünden Suriye'de 5 ayda 5 kez yer değiştiren İbrahim ailesi, 6'ncı göçünü güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye yapmak zorunda kaldı.
 
Bazı Kürt gruplar ile terör örgütü IŞİD arasında Halep'e bağlı Kobani (Ayn el Arap) bölgesindeki çatışmalardan kaçan Suriyeliler, ilk günden beri kendilerine kucak açan Türkiye'ye gelmeye devam ediyor.
 
IŞİD tehdidiyle karşılaşan 12 kişilik İbrahim ailesi, yaşananların sona ereceği ümidiyle Suriye içerisinde 5 ayda 5 kez yer değiştirdi. En son yerleştikleri Kobani'nin de IŞİD tarafından kuşatılmasının ardından korkuya kapılan aile, her şeyini geride bırakarak güvenli liman olarak gördükleri Türkiye'ye sığındı
 
Suruç ilçesi Yumurtalık mevkisinden ailesiyle Suruç'a giriş yapan anne Zübeyde İbrahim (60),  AA muhabirine yaptığı açıklamada, "her şey düzelir" umuduyla ülkelerini terk etmemek için uzun süre direndiklerini söyledi.
 
Bulundukları bölgelerde savaş şiddetlendikçe sürekli yer değiştirdiklerini anlatan İbrahim, bu süreçte ülkelerinde 5 ayda 5 kez yer değiştirdiklerini ifade etti.
 
Son göçlerini Türkiye'ye gerçekleştirdiklerini belirten İbrahim, "Çatışmalar başlayınca ilk önce Mışkul köyüne ardından da Pındık'a geçtik. Sonra Gobelek, Kobani ve sınır hattına göç ettik. Ülkemizde kalma umuduyla 14 gün boyunca sınır hattında yaşam mücadelesi verdik. IŞİD saldırılarının artması üzerine tüm mal varlığımızı geride bırakarak canımızı kurtarmak için Türkiye'ye geldik" dedi.
 
Aklı ve yüreğinin vatanlarında kaldığını dile getiren İbrahim, şunları kaydetti:
 
"Yaklaşık 5 aydır evimizden ayrı göçebe gibi yaşıyoruz. Günlerdir olaylar yatışır, savaş biter ve topraklarımıza geri döneriz düşüncesiyle Türkiye tarafına geçmedik. Fakat umudumuz kalmayınca geçme kararı aldık. Çünkü IŞİD Kobani'yi 3 taraftan kuşatmış. Bizimle sınır hattında bekleyen kadınlardan hiç kimse kalmadı. Hepsi bu tarafa geçti. Bizim de 'artık orada kalmamızın bir anlamı yok' diyerek buraya geldik."

aa


Bu haber 315 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.




  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,936 µs