En Sıcak Konular

Milyonlarca MTV borçlusuna mektup

5 Ekim 2014 11:48 tsi
Maliye Bakanı Şimşek, 5 milyon civarındaki MTV ve trafik para cezası olan araç sahiplerine birer mektup göndererek, borçları yeniden yapılandıran yasadan faydalanmaya davet edecek.

Maliye Bakanlığı, bazı alacakların yeniden yapılandırılmasını da içeren "torba yasa" ile devlete borcu olanlara getirilen fırsatları geniş kitlelere anlatmak amacıyla kapsamlı bir tanıtım kampanyası düzenleyecek.
 
Bu kapsamda, 5 milyon civarındaki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), trafik para cezası olan araç sahiplerine de özel bir mektup gönderilecek. Bakanlık, bu mektupla, söz konusu araç sahiplerini borçlarını ödemeye davet edecek.
 
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'un Maliye Bakanlığı'nı ilgilendiren kısmının kamuoyuna tanıtımı amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığınca tanıtım ve bilgilendirme kampanyası gerçekleştirilecek. Söz konusu kampanya, geniş kitlelere ulaşılması amacıyla 17 farklı mecrayı kapsayacak.
 
Kampanyaya, "Vergide Fırsat Zamanı" sloganı ve logosuyla 13 Ekim 2014 tarihinde düzenlenecek tanıtım ile başlanacak ve kanundan yararlananların ilk taksit ödemelerini yapacağı son tarih 31 Aralık 2014'e kadar devam edilecek.
 
Kampanya kapsamında, 5 milyon civarındaki MTV, trafik para cezası borçlularına da PTT aracılığıyla bilgilendirme mektubu gönderilecek.
 
"Araç sahiplerinin borç sorunları sona erecek"
 
Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "torba yasadan" en çok faydalanacak MTV veya trafik para cezası borçlularını "bu önemli fırsattan" yararlanmaya davet etti.
 
Yasanın, söz konusu borçlulara çok önemli avantajlar sunduğunu dile getiren Şimşek, bu vesileyle araç sahiplerinin borç sorunlarının sona ereceğini ifade etti.
 
Yasa ile 30 Nisan 2014 tarihinden önce tahakkuk eden MTV ile kesilen trafik para cezalarından 11 Eylül 2014 tarihi itibarıyla kesinleşmiş borçlara yapılandırma imkanı getirildiğini belirten Şimşek, "Kanundan faydalanılması halinde bu borçlara ilişkin birikmiş faiz ve gecikme zammı tutarından vazgeçilecek. Bunun yerine enflasyon oranında güncelleme yapılarak borç yükünde önemli bir indirim sağlanacak" dedi.
 
"Herkese ulaşmak istiyoruz"
 
Maliye Bakanı Şimşek, yasanın sadece MTV veya trafik para cezası olanlara değil, çok geniş bir kesime önemli fırsatlar sunduğunu bildirdi.
 
Bunun için de bakanlık bürokratlarının Kurban Bayramı'ndan sonra sahaya ineceklerini ve geniş bir bilgilendirme kampanyası başlatılacağını anlatan Şimşek, amaçlarının yasadan yararlanabilecek herkese ulaşmak olduğunu söyledi.
 
Şimşek, yasa kapsamına alınan konularla ilgili borcu olan herkesin, bundan faydalanması gerektiğini sözlerine ekledi.
 
Kampanya
 
Bakanlığın tanıtım ve bilgilendirme kampanyası kapsamında şunlar yapılacak:
 
MTV ve trafik para cezası borçlularına 5 milyon adet bilgilendirme mektubu PTT aracılığıyla gönderilecek. Mektupta; ilk olarak 6552 sayılı kanunun bu borçlara ilişkin getirdiği imkanlara yer verilirken, devamında mektup üretim tarihi itibarıyla borç tespitinin yapıldığı bilgisi ve borcun ayrıntılarının öğrenilebileceği sorgulama ve iletişim kanalları anlatılacak. Söz konusu bilgilendirme mektubu, son dönemde oluşturulan "Mükellef Bilgilendirme Mektup Standartları" çerçevesinde hazırlanacak.
 
Bilboard ve dijital reklam alanları kullanılacak
 
MTV, trafik para cezası ve araç muayene borçluları için karayolları üzerinde bulunan billboard, megaboard, raket panolar ve otobüs duraklarının reklam panoları, otobüs arka yüz reklam alanları kullanılacak.
 
Vergi borçluları ile nüfus, seçim, askerlik para cezaları ve öğrenim kredi borçluları için yüksek hızlı tren ve banliyö trenleri gibi toplu taşıma araçları ile büyükşehirlerdeki metro istasyonları, kamu binaları gibi vatandaşların yoğun olarak bulunduğu yerlerde afiş, bilboard, megaboard ve dijital reklam alanları da yine ilanların kullanıldığı yerlerden olacak.
 
5838 sayılı kanunun ilgili maddesinde düzenlenen hurda araç teslimine ve motorlu taşıt olma vasfını kaybeden taşıtlara ilişkin 31 Aralık 2014 tarihine kadar sürecek avantajlara ilişkin tanıtım çalışmaları yapılacak.
 
Havalimanlarında da bilgilendirme yapılacak
 
Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa havalimanlarının iç ve dış hat terminallerindeki yolcu bekleme salonları ve bagaj bekleme platformlarındaki megalight, raket pano ve dijital ekranlar kullanılacak.
 
Şehir merkezlerinin yoğun yerlerinde bilgilendirici el broşürleri dağıtılacak.
 
Radyo ve internet reklamı verilecek, stantlar açılacak
 
Kampanya kapsamında radyo spotları ve internet reklamı yoluyla medya araçları ve dijital platformlardan yararlanılacak.
 
Vergi dairesi başkanlıkları ve defterdarlıklar aracılığıyla tanıtım ve bilgilendirme stantları açılacak.
 
TÜRMOB, SMMM ve YMM Odaları gibi meslek örgütleri ile sanayi ve ticaret odalarında toplantılar düzenlenerek meslek mensuplarının etkin bir şekilde bilgilendirilmesi, sorularının cevaplandırılması ve önerilerinin alınması sağlanacak.
 
Bürokratlar sahaya inecek
 
Gelir İdaresi başkan yardımcıları başkanlığında iller ziyaret edilecek ve yerel teşkilatla birlikte bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilecek.
 
Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk'ün başkanlığında haftalık değerlendirme toplantıları ile tüm illerde yürütülen çalışmaların değerlendirilmesi yapılarak, tanıtım ve bilgilendirme kampanyası ve kanunun uygulanması süreci yakından takip edilecek.
 
Ayrıca, TÜVTÜRK’ün geciktirilmiş araç muayenelerine ilişkin tanıtım kampanyasına da destek verilecek.

aa


Bu haber 347 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,987 µs