En Sıcak Konular

Güneydoğu’da tezkere güveni

5 Ekim 2014 10:20 tsi
Güneydoğu’da tezkere güveni
Meclis’te kabul edilen birleşik Suriye ve Irak tezkeresi Güneydoğu’da memnuniyetle karşılandı.

Askerin sınır boyunda aldığı güvenlik önlemlerini destekleyen vatandaşlar sınırda gerginlik çıkaran ve tezkere karşıtı siyaset geliştiren HDP’ye ise tepkili.

CHP ve HDP’nin karşı çıktığı Irak ve Suriye tezkeresi, bölgede büyük bir sevinçle karşılandı. Tezkere ile birlikte TSK, birliklerinin bir kısmını sınıra kaydırırken, bölgede uçuş yapan F-16’lardan, özellikle sınırın öte yakasında Kobane’de akrabaları bulunan vatandaşlar büyük memnuniyet duyuyor. IŞİD militanlarının tehdit ettiği Suriye’deki Kürtler için tek umut Türkiye.

IŞİD militanlarının tehdidine karşı hazırlanan ve AK Parti ile MHP’nin oyları ile Meclis’ten geçen tezkere ile birlikte bölgedeki hareketlilik artamaya başladı. Bir süredir Suriye sınırında bulunan Türk askerine takviye için yeni bir birlikler ve tanklar bölgeye yönlendirildi. Batı ve İç Anadolu’dan çok sayıda birlik sınıra kaydırıldı. Özel birlikler ise teyakkuzda bekletiliyor.

Sınırda askeri hareketlilik artıyor

Bu arada HDP’nin sınırda güvenliği sağlayan Türk askerinin varlığından rahatsız olmasına rağmen, bölge halkı bu durumdan büyük memnuniyet duyuyor. IŞİD tehdidinden korkan Suriyeli ve Türkiyeli Kürtler, Türk askerinin orada bulunmasından büyük sevinç duyuyor. Özellikle Türk F-16’larının güvenli bölge oluşturmak için yaptığı uçuşlar, gelişmeleri endişe ile takip eden bölge halkının en büyük güvencesi.

HDP’nin çelişkisi tepki topluyor

Öte yandan Türkiye’nin bir taraftan IŞİD’le mücadele etmesi, hem de Suriye tezkeresine karşı çıkan HDP’nin çelişkili tutumu bölgede büyük bir şaşkınlıkla karşılanıyor.

HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş, Star’ın konuya ilişkin “Bir taraftan Türkiye’den yardım istiyorsunuz diğer yandan oraya girmesini istememeniz çelişki değil mi?” sorusuna karşılık, “IŞİD’in oradaki Kürtlere karşı destekleneceği endişesi var. Ancak biz buranın müdahalede edilmeden desteklenmesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Türkiye buradaki güçleri destekleyebilir. Birilerinin iddia ettiği gibi buradaki PYD güçleri Türkiye için tehdit değil” şeklinde konuştu.

Star

Bu haber 733 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,422 µs