En Sıcak Konular

Donetsk havaalanında çatışmalar sürüyor

3 Ekim 2014 15:00 tsi
Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesine rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Donetsk havaalanını kontrolünde tutan hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ilan edilmesine rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Donetsk havaalanını kontrolünde tutan hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Milli Güvenlik ve Savunma Kurulu Enformasyon Analiz Merkezi Sözcüsü Andrey Lisenko, doğuda ateşkes ilan edilmesine rağmen Donetsk havaalanı için çatışmaların sürdüğünü kaydetti. Lisenko, son 24 saatte iki Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini, dokuz askerin yaralandığını ifade etti.

Terörle Mücadele Merkezi Basın Bürosundan yapılan açıklamada da Donetsk havaalanının Ukrayna silahlı kuvvetlerinin kontrolünde olduğu belirtilerek ayrılıkçıların dün gece Trenizbenka, Avdeyevka, Tonenkoe, Peskom, Nikişina ve Debaltsevo yakınlarında bulunan askeri kontrol noktalarına silahlı saldırılar düzenlediği vurgulandı.

Açıklamada, son 24 saatte ayrılıkçıların düzenlediği silahlı saldırılara karşılık verilmesi sonucunda 10 ayrılıkçının öldürüldüğü ve ayrılıkçılara ait iki tankın imha edildiği duyuruldu.

Ülkenin doğusundaki Donetsk kentinin önemli bir kısmını kontrolünde bulunduran Rusya yanlısı ayrılıkçılar, dün sabah stratejik öneme sahip Donetsk havaalanını ele geçirmek amacıyla geniş kapsamlı saldırı başlatmıştı. Dün akşam da Donetsk'te düzenlenen bir saldırı sonucunda, Uluslararası Kızılhaç Komitesi Donetsk Ofisi'nin İsviçre uyruklu bir görevlisi yaşamını yitirmişti.

AABu haber 318 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,650 µs