En Sıcak Konular

İsrail'i potansiyel ortak gören Arap ülkeleri var

3 Ekim 2014 14:44 tsi
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bazı Arap ülkelerinin İsrail'i İran ve radikal İslamcı örgütlerle mücadelede "potansiyel ortak" kabul ettiğini öne sürdü.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bazı Arap ülkelerinin İsrail'i İran ve radikal İslamcı örgütlerle mücadelede "potansiyel ortak" kabul ettiğini öne sürdü.

İsrail devlet radyosuna konuşan Netanyahu, Ortadoğu'nun köklü değişimden geçtiğini vurgulayarak, "İsrail'i kendilerine düşman görmeyen aksine İran ve radikal İslamcı örgütlerle mücadelede potansiyel ortak kabul eden bazı önemli Arap ülkeleri var" dedi.

Netanyahu, isim vermeden sözünü ettiği Arap ülkelerine, tek taraflı taviz veren ülkenin İsrail olmaması için "Filistinlilerin de taviz vermesi, esnek olmaları konusunu da söylediğini" dile getirdi.

"Filistinlilerin İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanıması gerekiyor"

Filistinlerin karşı çıktığı ve mart ayında Kuveyt'te düzenlenen Arap Birliği Zirvesi'nde de kabul edilmeyen "İsrail'in Yahudi devleti olarak tanınması" konusuna değinen Netanyahu, "Filistinlilerin İsrail'i Yahudi devleti olarak tanıması gerekiyor" diye konuştu.

Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait araziye el koyarak Yahudi yerleşim birimi inşa edilmesine ABD'nin gösterdiği tepki dolayısıyla hayal kırıklığı yaşadığını belirten Netanyahu, "Yahudi vatandaşlarını hiçbir şekilde Kudüs'te ev satın almaktan menetmeyi kabul edemem" ifadesini kullandı.

İsrail'in sık sık Filistin topraklarına el koyarak yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşası uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılanıyor. Son olarak Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait 5 dönüm araziye el konulmasını kınayan ABD, tepkisini dün "İsrail'i en yakın müttefiklerinden bile uzaklaştıracağı ve Filistinlerle barış çabalarına bağlılığı konusunda soru işaretleri uyandıracağı" ifadeleriyle dile getirmişti


Bu haber 391 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,640 µs