En Sıcak Konular

3 Ekim 2014 10:51 tsi
Zamanlaması manidar tatbikatın "3 SIRRI"!

iyibilgi Ankara

Sadece Türkiye’nin değil, tüm Ortadoğu ve Batı dünyasının gözleri dün Ankara’da, TBMM iznine sunulacak olan Irak-Suriye tezkeresindeydi. TBMM, hararetli biçimde tezkereyi tartışırken, aynı zamanlama ile Ankara’ya hayli yakın bir bölgede, Polatlı’da bir başka faaliyet icra ediliyordu!

Bu faaliyet Genelkurmay Başkanlığı sitesinden şöyle duyuruldu; “Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 02 Ekim 2014 tarihinde General Nahit ŞENOĞUL Atış ve Tatbikat Alanı'nda; Sayın Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, Jandarma Genel Komutanı, üst düzey askerî personel ile çeşitli vakıf/kurum yöneticileri, gazilerimiz ve şehit yakınlarının katılımıyla, Sakarya Ateş Serbest-2014 Tatbikatı icra edilmiştir.”

Şaka değil gerçek

Her askeri tatbikat, rutin olanlar bile “dosta-düşmana bir mesaj” verir. Hele “ateş serbest” olanlar, yani gerçek mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar ayrıca dikkatle izlenir. Bu tatbikat da böyleydi ama elbette manidar tezkere zamanlamasıyla beraber dikkat edilmesi gereken başka noktaları da vardı.

Bunlardan birincisi; Başbakan Davutoğlu’nun tezkereyi “milli strateji”nin göstergesi olarak tanımladığı bir gündemde, helikopterinden tankına, piyade tüfeğinden obüsleri, füzelerine kadar tamamı “milli” silahlarla yapılan bir tatbikattı bu. Yani milli stratejinin gerekirse milli silahlarla yapılacağının mesajı veriliyordu.

İkincisi ise özellikle sınırımızda yaşanan olaylardan sonra, TSK’nın “ateş gücünü”, daha doğrusu “kombine ateş gücünü”, yıkıcılığını göstermesi açısından da ilginç bir tatbikattı. Tatbikatlar elbette o ülkenin ne denli güçlü olduğunu göstermek için de yapılır ama bu seferki tatbikat hani sokak ağzıyla söylemek gerekirse, “vurduğumuz yerden ses gelir” türündendi.

Üçüncü dikkat noktası olarak şu bilgi de eklenmeli. Tatbikata, “sınıf okullarında eğitim gören 1750 Teğmen ve Astsubay Çavuş ile birliklerden 350 subay ve astsubay katıldı”!

Yani TSK, “sadece güçlü ve modern silahlarla donanmış bir ordu değiliz, bunu yönetecek iyi eğitimli, yetkin kadromuz da çok" dedi. 

www.iyibilgi.comBu haber 1,697 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,805 µs