En Sıcak Konular

Tabka Askeri Havaalanı IŞİD'in kontrolüne geçti

24 Ağustos 2014 20:42 tsi
Suriye'nin Rakka vilayetine bağlı Tabka ilçesinde yer alan askeri havaalanın, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün kontrolüne geçtiği belirtildi.

Yerel kaynaklar, IŞİD militanlarının uzun süren şiddetli çatışmaların ardından Tabka Askeri Havaalanında tamamıyla kontrolü ele geçirdiğini belirtti. IŞİD'in havaalanını ele geçirmesinden sonra çok sayıda rejim askerini öldürdüğü ve esir aldığı kaydedildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ile Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) de IŞİD'in Tabka Askeri Havaalanını ele geçirdiği yönündeki haberleri doğruladı.

Söz konusu havaalanının rejimin kuzeydeki son "askeri noktası" olduğu belirtiliyor.

Terör örgütü IŞİD, bu ayın başında Rakka'nın Ayn İsa köyü yakınlarında bulunan rejime ait 93. Tümeni de ele geçirmiş ele geçirmişti.

IŞİD Halep'in Türkiye ile bağlantısını kesmeye çalışıyor

Öte yandan, AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD güçleri sabah saatlerinde Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolündeki Azez ilçesine ağır silahlarla saldırdı.

Halep kırsalında ilerleyen IŞİD ile ÖSO arasında devam eden çatışmalarda her iki taraftan da kayıplar olduğu bildirildi. Yaralanan bazı ÖSO askerleri Kilis'te tedavi altına alındı.

IŞİD'in aynı bölgeye geçen hafta başlattığı saldırıyı durduran ÖSO kuvvetlerinin bugünkü çatışmalarda da terör örgütüne ağır kayıplar verdiği kaydedildi.

Azez'e 5 kilometre kadar yaklaşan IŞİD unsurları, kasabayı ele geçirerek iki önemli stratejik hedefine ulaşmayı planlıyor. Terör örgütü, halen ÖSO'nun kontrolündeki es-Selame Sınır Kapısı'nı alarak geçişlerden elde edilecek geliri ele geçirmek istiyor.

Diğer yandan IŞİD, Azez kasabasını ele geçirerek ÖSO'nun Türkiye üzerinden elde ettiği sınır ticareti gelirleri ve lojistik desteği kesmeyi amaçlıyor.

Yerel kaynaklar, bu iki hedef için saldırı başlatan terör örgütünün Rakka, Tel Abyad, Cerablus ve Çobanbey kasabalarındaki çok sayıdaki militanını çatışma bölgesine sevk ettiğini aktarıyor.

Azez kasabası, Türkiye'ye 5 kilometre mesafedeki Kilis ile Halep'i birbirine bağlayan yol üzerinde bulunan önemli bir stratejik konuma sahip.

IŞİD militanı 35 kişinin öldüğü iddiası

Salahaddin vilayetinin kuzeyinde yer alan Beyci Petrol Rafinerisi’ne saldırı düzenlemek isteyen terör örgütü IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar ile hava destekli ordu birlikleri çatıştı. Çatışmada IŞİD militanı 35 kişinin öldüğü, militanlara ait 4 tank ve ağır silah taşıyan 3 zırhlı aracın kullanılamaz hale getirildiği belirtildi.

IŞİD'in Erbil'i tehdidi sürüyor

IŞİD militanları, Erbil'in 40 kilometre güneybatısındaki Hazer bölgesinde bekleyişini sürdürüyor. Erbil-Musul yolu üzerindeki bölgede Peşmerge ile IŞİD militanları arasında 2 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Ancak keskin nişancı militanlar, daha yakınlara gelerek Peşmergeye ateş açabiliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, IŞİD'in, bu yönden ilerlemesini engellemek için bölgeye çok sayıda askeri güç sevketti. Peşmerge, ağır silahlar ve zırhlı araçlarla, IŞİD'e karşı adeta duvar örüyor. Erbil'e gelen yola beton bariyerler kuran Peşmerge, ayrıca sınır hattı boyunca hendekler kazdı.

IŞİD tehdidi nedeniyle daha önce 5 bin kişinin kaldığı Hazer Çadır Kampı tamamen boşaltıldı. Çatışma bölgesine 3 kilometre mesafede bulunan kampta kalan Türkmen, Arap ve Yezidi sığınmacılar, Erbil ve Süleymaniye'ye gönderildi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

Kerkük ve Erbil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Öte yandan, IŞİD'in sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, sözde "Kerkük vilayeti sorumlusu" adına yapılan açıklamada, Kerkük ve Erbil'deki patlamaların örgüt militanlarınca gerçekleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kerkük'teki patlamalar Ebu Emne Ensari, Ebu Yasir Almani ve Ebu İbrahim Almani tarafından gerçekleştirildi. Erbil'deki patlama ise Kerkük vilayetine bağlı savaşçılar tarafından bomba yüklü bir araçla yapıldı. Kürtler ABD ile iş birliği yaparak Sünni bölgeleri bombalıyor. Kürt peşmerge ve güvenlik güçleri laik bir çizgidedir. Bu nedenle saldırıların hedefinde onlar vardır."

Kerkük'te peşmergeyi hedef alan üç bombalı saldırıda 23 kişi hayatını kaybe

Bu haber 403 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,984 µs