En Sıcak Konular

''Edepsiz turist'' isyanı

24 Ağustos 2014 13:59 tsi
İspanya'nın doğusundaki Barcelona kentinde, son 1 haftadır gündemde olan "edepsiz turistler" tartışması devam ediyor.

Kentin sahil kısmındaki La Barceloneta Mahallesinde yaklaşık 2 bin kişi ellerinde pankartlarla sokağa çıkarak, taşkınlık yapan, mahallenin huzurunu kaçıran turistleri protesto etti.

Kısa bir zamanda kendi aralarında birlik kurarak, toplu hareket eden mahalle sakinleri, 4. kez organize ettikleri gösteride, "Sarhoş turistler dışarı", "Bizi buradan çıkaramayacaklar", "Barceloneta satılık değil" şeklinde pankartlar açıp, slogan attı. Gösterinin olduğu anda, plajdan çıkıp kaldıkları ev veya otellere giden turistlerin şaşkın bakışlarla protestocuları izlemesi de dikkat çekti.

Mahalle sakinleri adına basına konuşan Oriol Casabella, sorunun temelinde yasa dışı yollardan turistlere ev kiralamanın yattığını savundu.

"Pes etmeyeceğiz, sonuna kadar mahallemizi savunacağız" diyen Casabella, turistlere kaçak ev kiralayan emlakçılara yönelik kontrollerin artırılmasını, mahallede güvenliğin sağlanması için daha fazla polis gönderilmesini istedi.

Bu arada La Barcolenata sakinleri ile Barcelona Belediyesi yetkilileri arasında yapılan toplantılardan da henüz bir sonuç çıkmadığı bildirildi. Barcelona Belediyesi, 3 ekip oluşturularak, kapı kapı dolaşıp kontroller yapma vaadinde bulunsa da, bu girişim mahalle sakinlerini ikna etmedi. Barcelona Belediyesi'nin rakamlarına göre, Ağustos ayında taşkınlık ve ahlaka aykırı hareket yapan turistlerle ilgili toplam 50 şikayet alındığı belirtilirken, geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayının 14 olduğu kaydedildi.

Geceleri gürültüden uyuyamamaktan ve sokakta, çıplak dolaşan, kusan, idrarını yapan turistler görmekten bıkan La Barceloneta Mahallesi sakinleri, belediyenin gerekli adımları atmaması halinde bir sonraki gösterilerinin gelecek Çarşamba günü olacağını duyurdu.

aa

Bu haber 400 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,973 µs