En Sıcak Konular

Peşmerge ile IŞİD Diyala'da çatışıyor

24 Ağustos 2014 13:41 tsi
Irak'ın Diyala vilayetine bağlı Celavla kasabasında, Peşmerge güçleriyle terör örgütü IŞİD militanları arasındaki çatışmalar sürüyor.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, Irak ordusunun da helikopterlerle hava desteği verdiği Peşmerge güçleri, bir süre önce IŞİD'in kontrolüne geçen Celavla kasabasını geri almak için Katyuşa füzeleri ve havan toplarıyla IŞİD mevzilerine saldırıyor. Irak ordusuna ait helikopterler de kasaba merkezindeki IŞİD hedeflerini vurdu.

Çatışmalarda zaman zaman Peşmerge ile IŞİD militanları arasındaki mesafenin 100 metreye kadar düştü. Ancak Peşmerge güçlerinin, sokak çatışmaları eğitimi ve tecrübesi olmadığından ilerlemekte güçlük çektiği belirtildi. Keskin nişancı IŞİD militanları da Peşmergenin ilerlemesini engelliyor. Bu arada Peşmerge güçlerine bir grup PKK'lının da destek verdiği görüldü.

İran birlikleri IŞİD'i vuruyor iddiası

Öte yandan İran birliklerinin de Irak'la olan Pervizhan Sınır Kapısı'nın güvenliğini sağlamak için Peşmergeye topçu birlikleriyle destek verdiği öne sürüldü. İran topçu birliklerinin de havan topu ve Katyuşalarla IŞİD hedeflerini vurdukları iddia edildi.

Peşmerge kaynaklarından alınan bilgilere göre, IŞİD militanları geri çekilmek zorunda kaldıkları bölgelerdeki stratejik köprü, bina ve tepelerdeki mevzileri patlatıyor. Kaçarken yollara mayın döşeyen IŞİD militanları, ayrıca terkettiği köylere patlayıcılar yerleştirerek, Peşmergelere ve sivillere zarar veriyor.

Celavla kasabası, Irak ordusunun çekilmesinin ardından Kürt yönetiminin kontrolüne giren Hanekin ilçesine 30 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yerel kaynaklar, Hanekin'in güvenliğinin Celavla'dan geçtiğini belirtiyor. Celavla ayrıca Bağdat'a giden tüm yolların kesiştiği bölgede bulunması yönünden stratejik öneme sahip. Bölge aynı zamanda İran sınırına 30 kilometre mesafede bulunuyor.

Nüfusu 60 bin olan Celavla kasabasında halk, çatışmalar nedeniyle evlerini terk ederek Erbil, Süleymaniye ve Kerkük'e sığınmıştı.Bu haber 322 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,054 µs