En Sıcak Konular

Yahudiler'den İsrail'e kınama

24 Ağustos 2014 09:58 tsi
Yahudiler'den İsrail'e kınama 2. Dünya Savaşı'nda Nazi mağduru olan 327 Yahudi ve çocukları, New York Times gazetesinde mektup yayınlayarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve işgali kınadı.

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ve 2. Dünya Savaşı'nda Alman askerleri tarafından Nazi kamplarında tutulan 327 Yahudi ve onların çocukları, ortak bir mektup yayınlayarak, İsrail'in Filistin'de devam eden katliamlarını ''kesin şekilde kınadıklarını'' belirtti.
 
Uluslararası Yahudi anti-Siyonist Ağı (IJSN) tarafından hazırlanan ve bugün New York Times gazetesinde yayınlanan mektubun altına Nazi kamplarından kurtulan 327 Yahudi veya çocukları imza attı.
 
New York Times gazetesinde daha önce Nobel barış ödüllü Elie Weisel tarafından yayınlanan ve ''Hamas'ı Nazilerle eş tutan'' mektuba karşılık yayınlandığı belirtilen mektupta, Auschwitz Nazi kamplarından bizzat kurtulan 40 Yahudi ile kamplardan sağ çıkanların çocukları ''Nazi soykırımı kurbanları Yahudiler ve onların çocukları olarak kesin bir şekilde Gazze'deki Filistinli katliamını, Gazze'de devam eden işgali ve tarihi Filistin'in koloni haline getirilmesini kınıyoruz'' denildi.
 
Mektupta; ''Ayrıca, saldırılarına devam etmesi için İsrail'e silah sağlayan ABD'nin yanı sıra İsrail'i kınanmaktan korumak için diplomatik kaslarını kullanan Batı ülkelerini de kınıyoruz. Soykırım, dünyanın sessiz kalmasıyla başlar'' ifadelerine yer verildi.
 
İsrail toplumu içinde gittikçe artan ''aşırıcı ve ırkçı'' söylemden rahatsızlık duyulduğu bildirilen mektupta şunlar kaydedildi:
 
''İsrail toplumu içinde Filistinliler'in insan yerine konulmamasını içeren aşırı ve ırkçı söylemlerden endişe ediyoruz. İsrail'de The Times of Israel ve The Jeruselam Post gazetelerinde politikacılar ve uzmanların açıkca Filistinliler için soykırım çağrısı yapması, ayrıca sağcı İsraillliler'in Neo-Nazi amblemleri taşımalarından da endişeliyiz.''
 
Elie Wiesel'in ilanına atıfta bulunulan mektupta, Wiesel'in ''haksız olanı haklı göstermeye'' çalıştığı belirtilerek, ''Bunun ötesinde, bu sayfaları kullanarak, Elie Wiesel'in tarihimizi istimar ederek, İsrail'in Gazze'yi toptan yok etme çabasını, aralarında yüzlerce çocuğun da bulunduğu 2 binden fazla kişiyi öldürmesini, toptan bir satış yöntemiyle, haksız olanı haklı göstermeye çalışmasından iğreniyor ve öfke duyuyoruz. Hiç bir şey BM sığınaklarını, evleri, hastaneleri ve üniversiteleri bombalamayı haklılaştıramaz. Hiç bir şey insanların elektriksiz ve susuz bırakılmasını haklı gösteremez'' denildi.
 
Mektupta tüm insanların ortak ses çıkararak ve güç birliğine vararak her türlü ırkçılığın önüne geçmesi gerektiği ifade edilerek, ''Buna Filistin halkına yönelik soykırım da dahil. Biz, acilen Gazze ablukasının kaldırılması ve işgalin sona ermesi çağrısını yapıyoruz. İsrail'e yönelik tam bir ekonomik, kültürel ve akademik boykot çağrısı yapıyoruz. 'Asla bir daha' kesinlikle 'Asla hiç kimse için bir daha'' anlamına gelmelidir'' denildi.

Sabah


Bu haber 482 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,675 µs