En Sıcak Konular

Polis birimleri askeri teçhizatla donatılacak

24 Ağustos 2014 09:27 tsi
Polis birimleri askeri teçhizatla donatılacak ABD Başkanı Barack Obama, yerel polis teşkilatlarının askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesi talimatı verdi.

Ferguson'daki olaylarda polisin protestoculara müdahale ederken aşırı güç kullanması ve polisin "askerileşmesi" tartışmaları sürerken, ABD Başkanı Barack Obama, yerel polis birimlerinin askeri teçhizatla donatılmasına imkan veren programların kapsamlı biçimde tekrar gözden geçirilmesi talimatını verdi.
 
Amerikan medyasında Obama yönetiminden üst düzey yetkililere dayandırılan haberlere göre, Beyaz Saray'ın öncülüğünde yürütülecek gözden geçirmede, hükümetin polise bu tür teçhizatı sağlamaya devam etmesinin gerekli olup olmadığı ve gerekliyse de polisin bu teçhizatı uygun şekilde kullanmak için yeterli eğitimden geçirip geçirilmediği saptanmaya çalışılacak.
 
Çalışmada ayrıca, polisin federal programlar ve ödenekler üzerinden elde ettiği teçhizatı nasıl kullandığı hususunda federal düzeyde yeterli kontrollerin yapılıp yapılmadığı ele alınacak.
 
Kongre'de tasarıların sunulması ve oturumların düzenlenmesi gibi adımları da içermesi beklenen sürecin, yönetimin özellikle 11 Eylül saldırılarından sonra terörle mücadele gerekçesi altında yatırımlarını ciddi oranda artırdığı yerel polis teşkilatlarını silahlandırma konusundaki yaklaşımında önemli değişiklikler getirebileceği belirtiliyor.
 
Ferguson'da siyahi genç Michael Brown'ın silahsız olduğu halde beyaz bir polis memuru tarafından vurularak öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarda polis, yüksek teknoloji ürünü silahlar, ses bombaları, askeri düzeyde zırhlar gibi ekipmanları da kullanarak göstericilere karşı gereğinden fazla güç sergilemekle eleştirilmişti. Eleştirilerin hedefinde ise yerel polis birimlerine federal ödeneklerin ve ordudan artakalan ekipmanın transferini içeren programlar yer alıyor.
 
Obama, hafta başında yaptığı açıklamada, yerel kolluk kuvvetlerinin askeri teçhizatla donatılmasını içeren programların yeniden gözden geçirilmesinin faydalı olacağını düşündüğünü söylemişti. Obama, "(Yerel kolluk kuvvetlerine) Fonun nasıl gittiğini, yerel kolluk kuvvetlerinin ödenekleri nasıl kullandığını gözden geçirmemizin, satın aldıkları malzemeye gerçekten ihtiyaç duyduklarından emin olmamızın faydalı olacağını düşünüyorum çünkü ordumuz ve yerel kolluk kuvvetlerimiz arasında büyük bir fark var. Bu çizginin bulanıklaşmasını istemiyoruz. Bu bizim geleneklerimize aykırı olur" demişti.
 
Adalet Bakanı Eric Holder da "Güvenlik birimleriyle yerel halk arasındaki güveni yeniden inşa etmeye çalıştığımız bir zamanda askeri teçhizat ve araçların konuşlandırılmasının çelişkili mesajlar vermesinden kaygılıyım" ifadesini kullanmıştı.

aa


Bu haber 608 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,778 µs