En Sıcak Konular

Devir-teslim programları belli oldu

24 Ağustos 2014 09:07 tsi
Devir-teslim programları belli oldu
Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık koltuk teslimleri programı belli oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Köşk’e çıkarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den mazbatasını alacak. Ardından Erdoğan, Başbakan adayı Ahmet Davutoğlu’nu Köşk’e çağırarak hükümeti kurma görevini verecek.
 

Adı Ak Parti Genel Başkan Adayı olarak açıklanan Ahmet Davutoğlu da son kez Dışışleri Bakanlığı koltuğunda oturacak. Toplantıda Erdoğan hükümet üyelerine veda edecek.
 
27 Ağustos'ta ak parti olağanüstü kongresi toplanacak. Toplantıda Erdoğan genel başkanlığı bırakacak ve Ahmet Davutoğlu delegelerin oylarıyla Ak Parti'nin ikinci genel başkanı olacak.
 
28 Ağustos'ta ise Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclis'inde yemin edecek. 12.Cumhurbaşkanı adına düzenlenen mazbata da o gün Erdoğan'a teslim edilecek.
 
Ardından cumhurbaşkanı olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Erdoğan, görevi teslim almak için Çankaya Köşkü'ne geçecek. Köşk'te devir teslim töreninde A tipi en üst düzey devlet protokolü uygulanacak. Erdoğan çifti köşkte atlı birlikler tarafından karşılanacak.
 
Erdoğan, köşkteki tören Cumhurbaşkanlığı görevini Abdullah Gül'den resmen teslim alacak. Gül çiftini Köşk'ten Erdoğan ve eşi uğurlayacak.
 
Ardından Erdoğan, hükümeti kurma görevini vermek için Ahmet Davutoğlu'nu Köşk'e çağıracak. Görevi alan Davutoğlu Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümetini kuracak. Meclis'te hükümet programı okunacak ve güvenoylaması yapılacak.
 
Bu yoğun hafta öncesinde Erdoğan ve Davutoğlu da çalışmalarını Ankara'da sürdürüyor.
 
TÖRENE KATILACAK İSİMLER BELLİ OLDU
 

Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın görevi devralacağı yemin törenine katılacakların listesi belli oldu.
 
Törene 53 ülkeden temsilci katılacak. 14 ülke, Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılım sağlayacak. ABD'den bir heyet gelecek, Suriye'den ise Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı davet edildi.
 
Diğer ülkelerden de cumhurbaşkanı, başbakan, bakan ya da özel temsilci düzeyinde katılım gerçekleştirilecek. Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü, Şanghay İşbirliği Örgütü, D-8 ve Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) temsilcileri katılacak.

Sabah


 Bu haber 428 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,751 µs