En Sıcak Konular

NATO’dan Rusya’ya kınama

22 Ağustos 2014 19:47 tsi
NATO’dan Rusya’ya kınama NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Rusya insani yardım konvoyunun Ukrayna sınırını geçmesini kınadı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Rusya'nın gönderdiği insani yardım konvoyunun Ukrayna makamlarının rızası ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin katılımı olmaksızın Ukrayna topraklarına girmesini kınadı.
 
Konvoyu "sözde" olarak tanımlayan Rasmussen, yaptığı yazılı açıklamada, girişimin "Rusya’nın Berlin ve Cenevre’de kendini bağladığı uluslararası taahhütlerin bariz ihlali" anlamına geldiğini belirtti.
 
Rusya’nın Ukrayna’nın egemenliğini yine ihlal ettiğini vurgulayan Rasmussen, konvoyun sivillere yardım mı yoksa silahlı ayrılıkçılara katkı amacı mı taşıdığına yönelik soruların oluşmasına neden olduğuna dikkati çekti.
 
Sınırdan konvoyun ve ağır silahların geçişinin de dahil olduğu son gelişmelerin, Rusya’nın ağustosun ortasından bu yana Doğu Ukrayna’da askeri açıdan daha fazla müdahil olmasıyla aynı zamana rastlaması nedeniyle daha endişe verici olduğunu kaydeden Rasmussen, “NATO, Ukrayna’nın çevresinde Rus kara ve hava kuvvetlerinin alarm verici yığınağını gözlemliyor” ifadelerini kullandı.
 
Uluslararası toplumun siyasi çözüm bulma çabalarına rağmen Rusya’nın krizi sakinleştirmek yerine tırmandırdığını belirten ve bu durumun sadece Rusya’nın daha fazla izole olmasına neden olabileceğine dikkati çeken Rasmussen, şunları kaydetti:
 
“Rusya’ya daha fazla kışkırtıcı eylemde bulunmamasını, Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya son vermesini ve Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve uluslararası hukuka tam saygı içinde bu tehlikeli durumu çözme yönünde gerçek adımlar atmasını ısrarla tavsiye ediyorum.”

aa


Bu haber 378 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,273 µs