En Sıcak Konular

''Politik istikrarın göstergesi olacak''

22 Ağustos 2014 18:45 tsi
''Politik istikrarın göstergesi olacak'' Uluslararası ekonomistler, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun başbakan adayı olarak gösterilmesinin politik istikrar göstergesi olarak görüldüğünü belirtti.

Uluslararası ekonomistler, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun başbakan adayı olarak gösterilmesinin politik istikrar göstergesi olarak görüldüğünü belirterek, yeni kabinede ekonomi yönetiminin önemini vurguladı.
 
AA muhabirinin sorularını yanıtlayan merkezi Londra'da bulunan  finans kuruluşu Capital Economics’in Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson, 2009 yılında bu yana Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Ahmet Davutoğlu’nun başbakan adayı olarak gösterilmesine ilişkin, "Davutoğlu’nun aday olarak gösterilmesi istikrara ilişkin bir göstergedir" değerlendirmesini yaptı.
 
Davutoğlu’nun aday gösterilmesinin piyasalar tarafından beklendiğinin altını çizen Jackson, "Şu anda piyasaların büyük oranda en merak ettiği konu ekonomi yönetiminin nasıl devam edeceği yönünde. Babacan’ın önderliğindeki ekonomi yönetimi finans piyasalarında saygı kazandı. Eğer bu alanda değişimler olursa, piyasa negatif tepki verebilir" dedi.
 
Standartbank’ın Gelişmekte Olan Ekonomiler Başekonomisti Timothy Ash ise piyasaların bir süredir Davutoğlu’nun olası başbakanlığına hazırlandığını belirterek, "Davutoğlu Erdoğan’ın güvendiği bir kişi. Başbakanın seçilmesi kadar, ekonomi yönetiminden sorumlu olacak başbakan yardımcısı, maliye bakanının atanması da kilit önem taşıyacaktır" yorumunu yaptı.
 
Piyasaların beklentilerine ilişkin senaryolara da değinen Ash, "Babacan 2015 yılındaki genel seçimlere kadar görevinde kalabilir. Fakat ondan sonra görevini devam ettirmesi düşük olasılık gibi görünüyor. Erdoğan daha önceki açıklamalarında üç dönem kuralının korunacağını belirtmişti" dedi.
 
Türkiye’nin gelecek dönemde sergileyeceği ekonomik performansın son derece önemli olduğunun altını çizen Ash, "Önümüzdeki yıl yeniden dengelenmenin sona yaklaşması, Fed’in sıkılaştırmayı tamamlayacak olmasıyla birlikte ekonomi cephesinde oldukça zor bir yıl olacak" değerlendirmesini yaptı.
 
Bu arada İngiltere basınında Davutoğlu’nun başbakan adayı olarak gösterilmesinin yankıları devam ediyor.
 
BBC'nin, "Erdoğan, Davutoğlu’nu yeni başbakan olarak gösterdi" başlıklı haberinde, "Erdoğan’ın yakın müttefiki Davutoğlu 2009 yılından bu yana Dışişleri Bakanı görevini yürütüyor. Davutoğlu önümüzdeki hafta gerçekleşecek seçimin ardından AK Parti’nin resmen yeni lideri olacak" ifadelerine yer verildi.
 
BBC, Türkiye’nin halk tarafından doğrudan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi dönemde sıklıkla "yeni anayasa" vurgusu yaptığını hatırlatırken, haberinde “Davutoğlu, Erdoğan ile aynı politika vizyonuna sahip biri olarak görülüyor" ifadesine yer verdi.
 
Daily Telegraph, AFP'ye dayandırdığı haberinde, "Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin yeni Başbakanı olarak müttefiki Ahmet Davutoğlu’nun adını verdi" başlığını kullandı.
 
Guardian gazetesi de, AP’nin haberini kullanarak, "Başkanlık sistemini hayata geçirmeyi planlayan Türkiye’nin Başbakanı Erdoğan, halefini aday gösterdi" başlığını atarken, "Erdoğan’a tam bağlılığı olan bir isim olarak görülen Ahmet Davutoğlu’nun, Erdoğan’ın kendinden sonraki isim olarak ilk tercihi olduğu uzun zamandır bildiriliyordu" ifadelerini kullandı. 

Bu haber 388 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,043 µs