En Sıcak Konular

Fitch'ten dört banka için kritik uyarı

22 Ağustos 2014 16:38 tsi
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten Türk bankalarına ilişkin değerlendirme geldi. Raporda Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi’nin kredi hacmindeki değişime dikkat çekiliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların kredi hacimlerinde meydana gelen hızlı büyüme ve dış borç artışının risk oluşturduğunu belirtti. Fitch, Türkiye’nin dört büyük bankası olan Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi’ye ait kredi hacminin 2008 sonundan bu yana 2,5 kat arttığını belirtti. Toplam kredi genişlemesinde geçmiş yılların altında kalınarak yüzde 15-20 arasında bir büyüme olacağına temas edilen raporda, keskin faiz oranı değişikliklerinin ve dövizde yaşanan dalgalanmaların Türkiye’de devam etmesinin muhtemel olduğuna vurgu yapıldı. Dört büyük özel bankanın kredi profillerinin oynaklığa karşı hassas olduğu üzerinde duruldu.

Fitch, Türk bankalarının kredi büyümeleri ve dış borçlarına ilişkin raporunu geçtiğimiz gün yayımladı. Raporda banka kredilerinde ve dış borçta meydana gelen artışın risk oluşturduğu belirtildi. Türkiye’nin dört büyük bankası Akbank, Garanti, İş Bankası ve Yapı Kredi’nin kredi hacminde meydana gelen değişimlere dikkat çekildi. “Dört bankanın toplam kredileri 2008 yılı sonundan bu yana 2,5 kat genişledi. Kredi kalitesi ölçümleri sağlıklıyken, kredideki performans bozukluğu hızlı büyümeyle maskelenmesine yardımcı olur. 2014’ün ilk yarısında bir yavaşlama yaşandı. Sektör kredi büyümesinde yüzde 7,3’lük ılımlı bir büyüme gerçekleşti. Toplam kredi büyümesinde geçmiş yılların altında kalarak yaklaşık yüzde 15-20 arasında bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz.” denildi. Dört büyük bankanın güçlü sermaye yapısının devam ettiğine vurgu yapıldı. Türk finans sektörünün 4 büyüğüne ait kredi talep hızlarının mevduat büyüme hızının üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Türk bankalarının kısıtlı döviz ve ipoteksiz yabancı tahvile sahip olmalarının, dış borçları karşılayabilmek için Merkez Bankası rezervlerini tüketmek zorunda kalmalarına yol açacağının da altı çizildi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde İstanbul’da çeşitli açıklamalar yapan Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz’in değerlendirmeleri arasında Merkez Bankası ve bankacılık sektörü arasındaki ilişkiye yönelik önemli bir kısım yer aldı. Stiglitz, bir hükümetin para politikasını siyasi amaçlar için kullanmasının çok tehlikeli bir durum olduğunun altını çizmiş, “Fakat bir merkez bankasının sadece bankacılık sektörüne hizmet etmesi de çok tehlikeli bir durumdur. ABD’de Fed, Wall Street’in emrine girmişti. Türkiye’de durum tam tersi.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Süleyman Şah Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Macit, söz konusu raporla ilgili olarak “Fitch’in bankalarla ilgili belirtmiş olduğu durum aslında Türkiye ekonomisinin genel durumu ile ilişkilidir.” yorumunda bulundu. Ekonominin iç talep odaklı büyümesi nedeniyle özel kesimin tasarruflarının son otuz yılın en düşük seviyelerine gerilediğinin altını çizen Macit, “Fitch’in ortaya koyduğu rapor da biraz bunu yansıtıyor. Bu aslında özellikle 2004-2005 yılından beri iç talep odaklı büyümeyi ciddi şekilde destekleyen bankacılık sektörünün bundan sonraki dönemde bunu yapmakta zorlanabileceğini göstermektedir. Merkez Bankası’nın son dönemdeki politika duruşu da aslında bir miktar bu görünüşe uygun görünüyor.” dedi. (Kaynak: Zaman)

Bu haber 295 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,076 µs