En Sıcak Konular

Türkiye'deki düşük fındık rekoltesi dünya pazarını etkileyecek

22 Ağustos 2014 16:38 tsi
Ordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye'deki düşük fındık rekoltesinden dünya fındık pazarının da etkileneceğini söyledi.

Uğur Cörüt, geçen yıl Türkiye'nin fındık rekoltesinin 570 bin ton olduğunu, bu yılki tahmini rekoltenin ise zirai don nedeniyle 371 bin ton olarak beklendiğini kaydetti. Türkiye'de en fazla fındık üretiminin Ordu'da gerçekleştiğini vurgulayan Cörüt şöyle konuştu:

"Dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini Türkiye sağlıyor. Türkiye'de fındık üretiminde 184 bin tonla Ordu birinci sırada yer alıyor. Bu yıl Ordu'da tahmini fındık rekoltesi ise 66 bin ton civarında. Mart ayında yaşanan zirai dondan önce 6 liradan işlem gören fındık artık 10-11 liradan işlem görüyor. Rekolte düşük olunca fiyatlar da yükseldi, bu durum dünya fındık piyasasını da etkileyecek."

120 ÜLKEYE İHRACAT

Fındıkta Türkiye'nin hem üretimde hem de ihracatta dünyaya hakim konumda olduğunu dile getiren Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt şöyle devam etti:

"Türkiye 120 ülkeye fındık ihraç ediyor. Türk fındığı kaliteli ve lezzetli olduğu için tercih ediliyor. Bu yıl Ordu ve Giresun'da fındık az. Türkiye'nin rekoltesi düşük olacağından dünya da bundan etkilenecek. Türkiye'de iç piyasaya yetecek kadar şu anda fındık var" diye konuştu.

Uğur Cörüt, üreticilerin emanete fındık bırakmadan ihtiyacı kadarını pazara indirip satmalarını da isteyerek, fiyatın 15 liraya kadar yükselebileceğini sözlerine ekledi.

Bu haber 318 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,006 µs