En Sıcak Konular

Oktay Vural'dan Davutoğlu'na ağır benzetme

22 Ağustos 2014 16:22 tsi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin yeni genel başkanı ilan edilen Ahmet Davutoğlu için 'saksı' dedi.

Recep Tayyip Erdoğan tarafından adı dün AK Parti'nin yeni genel başkanı ve başbakan olarak açıklanan Ahmet Davutoğlu'na 'saksı' benzetmesi yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'de 27 Ağustos'ta yapılacak kurultayın dün gerçekleştiğini savunarak, "O zaman 27'sinde sandık koymanın anlamı nedir? Sandık yok, hür irade yok, sadece atama vardır. Dünkü tören, bir kavuk devir teslim töreni. Pişekar ile Kavuklu orasındaki orta oyunu gibi" dedi.

ERDOĞAN VESAYETİ

Vural, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı seçilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisini ve başbakanlığı yöneterek bu mevki ve makamlar üzerindeki vesayetini devam ettirdiğini savundu.

Anayasa ve hukuk devletinin gereği olarak cumhurbaşkanın, partisiyle ilişiği kesilmesi, TBMM üyeliğinin sona ermesine rağmen unvan gasbı yapıldığını öne süren Vural, milletin hukukunun ayaklar altına alındığını söyledi.

ERDOĞAN'IN HUKUKU UYGULANDI

Bugün hukuk uygulanmıyorsa, millet iradesi ve egemenliğinin kişiler tarafından gasp edildiği anlamına geldiğini ifade eden Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletin hukuku yerine kişilerin, Erdoğan'ın hukuku uygulanmıştır. Hukuk devletine sahip çıkılmamıştır, anayasa hiçe sayılmıştır, fiili olarak darbe yapılmıştır. Şu anda cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı olanlar, hukuk devletine, milletin hukukuna sahip çıkmamışlardır. Demokrasi ve hukuk devletimiz bu süre içinde büyük yaralar almaya devam ediyor. Hukuk devletine, ne medya ne sivil toplum örgütlerinin bir kısmı ne Cumhurbaşkanı ne de Meclis Başkanı sahip çıkıyor. Bugün herkes şakşakçılık yapmaktadır. Tek kişinin vesayeti hukukun üstüne çıkmıştır."

AK PARTİ'DE DEMOKRASİ YOK

Vural, dün yapılan toplantının, Türkiye'de demokrasinin ve hukuk devletinin işletilmediğini açık şeklide ortaya koyduğunu savunarak, AK Parti'de dün, demokratik bir tercih olmadığını gösteren tablolar yaşandığını söyledi. Vural, delegelerin, il başkanlarının tercihi dikkate alınmadan bir irade belirlendiğini ileri sürdü.

Vural, 27 Ağustos'ta yapılması gereken kurultayın dün yapıldığını ifade ederek, "O zaman 27'sinde sandık koymanın anlamı nedir?" diye sordu.

SAKSI BAŞBAKAN MODELİ

Sandığın, hür iradenin bulunmadığını, sadece atama olduğunu iddia eden Vural, "Başbakan atanmış, genel başkan dün seçilmiştir. Dünkü tören demokrasiyi yönetmek amacıyla değil emir komuta zinciriyle makamları işgal etmek amacıyla kurgulanmış orta oyu. Bir kavuk devir teslim töreni. Pişekar ile Kavuklu orasındaki orta oyunu gibi. Bu, en başta partinin kurucuları, kongre iradesine saygısızlıktır. Türkiye'de saksı başbakan modeli başlamıştır. Bu tercih, AKP'nin tercihi olmuştur. Bundan sonra Türkiye'de iki başbakan, iki cumhurbaşkanı ve bir devlet, iki paralel devlet vardır" diye konuştu.

Vural, Başbakan adaylığı açıklanan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bugüne kadar yaptıklarının, yapacaklarının teminat olduğunu söyledi. Vural, AK Parti döneminde sıfır sorun politikasının, sıfır komşuya dönüştüğünü, Türkiye'nin Ortadoğu ve Avrupa'da olmadığını öne sürdü.

DAVUTOĞLU'NUN YÖNETECİ TÜRKİYE...

Davutoğlu'nun, başbakan olduğu takdirde Türkiye'yi daha büyük risk ve badirelerle karşılaştıracağını iddia eden Vural, "Davutoğlu'nun yöneteceği bir Türkiye'de artık tıpış ekonomisi, tıpış siyaseti uygulanacaktır" dedi.

Eski Ulaştırma Bakanı, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın bugünkü basın toplantısındaki açıklamalarının sorulması üzerine Vural, "Marmaray'ın kredisini bulan kimdi, hızlı treni, Antalya dış hatlar terminalini, diğerlerini Afrika mı bulmuştu?" diye sordu.

Bu haber 293 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,985 µs