En Sıcak Konular

Twitter'a ''Ar-Ge'' daveti

22 Ağustos 2014 11:41 tsi
Twitter'a ''Ar-Ge'' daveti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Twitter yetkililerinden Türkiye'de ofis açmalarının yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye'de yapmalarının isteneceğini belirtti.

Bakan Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sosyal medya alanında geçmişte bazı sıkıntılar yaşandığını ifade ederek, "Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin aldığı kararların dikkate alınmaması gibi bir eğilim söz konusuydu. Youtube, Twitter, Facebook gibi sosyal medya kuruluşları artık mahkeme kararlarını uyguluyor. Bir kısmı biraz geç uyguluyor ama genel olarak mahkemelerin aldığı kararların uygulandığı bir tutum sergileniyor. Bu noktada ciddi bir sıkıntı söz konusu değil" diye konuştu.
 
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Twitter üst düzey yetkililerinin, 25 Ağustos Pazartesi günü üçüncü kez bir araya geleceklerini anlatan Elvan, arzularının kamuoyuna mal olmuş sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'de ofis açması olduğunu söyledi. Sosyal medya kuruluşlarının Türkiye'de ofis açmaları halinde işlemlerin daha sağlıklı bir yapıya kavuşarak hızlanacağını vurgulayan Elvan, "Arkadaşlarımız bu konuyu yine görüşecekler" dedi.
 
Pazartesi günü gerçekleşecek görüşmede, Twitter yetkililerinden Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye'de de yapmalarının isteneceğini dile getiren Elvan, şöyle konuştu:
 
"Türkiye'de araştırma geliştirmeye yönelik ofis dışında faaliyet göstermelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Yazılım alanında Türkiye'de önemli gelişmeler oldu. Bu anlamda bu tür merkezlerin Ar-Ge merkezlerinin Türkiye'de olmasını arzu ediyoruz. Twitter'ın Türkiye'de ofis açması, Ar-Ge faaliyetlerini Türkiye'de yapmaları ve Twitter'ın Türk kullanıcılar için daha anlaşılır olması dolayısıyla Türkçe bölümün uygulanmaya konması hususu konuşulacak."
 
Twitter ile ilk görüşme 14 Nisan'da yapıldı
 
BTK Başkanı Tayfun Acarer ve beraberindeki heyet ile Twitter'ın Uluslararası Kamu Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Colin Crowell arasındaki ilk görüşme 14 Nisan'da gerçekleşmişti.
 
Acarer ve beraberindeki heyet, Twitter Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Kamu Politikaları Direktörü Sinead McSweeney başkanlığındaki heyet ile 21 Mayıs'ta İrlanda'nın başkenti Dublin'de ikinci kez bir araya gelmişti. Dublin'deki ikinci görüşmede en somut gelişme, "Türkçe canlı destek hattının kısa süre içinde devreye gireceğinin" açıklanması olmuştu.

aa


Bu haber 357 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,208 µs