En Sıcak Konular

Davutoğlu'nun memleketinde sevinç var

22 Ağustos 2014 10:21 tsi
AK Parti Genel Başkan adayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun memleketinde sevinç yaşanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkanlığına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçeceğini açıklaması, Davutoğlu'nun memleketi Konya'da yaşayan akrabaları tarafından sevinçle karşılandı.
 
 
AA ekipleri, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkan adayını açıkladığı dakikalarda, Davutoğlu'nun Konya'nın Meram ilçesinde yaşayan halasının oğlu Rıdvan Yüceaktaş'a konuk oldu.
 
Basın toplantısını büyük heyecanla izleyen Yüceaktaş, Davutoğlu isminin açıklanmasının ardından büyük sevinç yaşadı. Duygularını AA muhabiri ile paylaşan Yüceaktaş, Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı olmasını beklediklerini, isminin açıklanmasının ardından ise büyük sevinç yaşadıklarını söyledi.
 
Yüceaktaş, "Kendisinin doğumunu babasına ben müjdeledim. Babası rahmetli de bana bunun karşılığında para verdi. Onu hala saklarım" dedi. Yüceaktaş, küçük yaşta annesini kaybeden Davutoğlu'nun bugünkü koşullara kolay kolay gelmediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
 
"Çok sevinçliyim. Ahmet hocam Konyamızın ve Türkiyemizin gururudur. Allah bu millete ve devlete böyle insanlar versin. Evine girmiyor, çoluğunu çocuğunu görmüyor. Milleti ve memleketi için gece gündüz çalışıyor. Allah'ım yolunu açık etsin. Bu makamda da başarılı olacağına inanıyorum. Sabahtan beridir evdeyim, sürekli haber kanallarını izliyorum. Akrabalarımla ve Taşkent ile sürekli irtibat kuruyorum."
 
Davutoğlu'nun annesini kaybetmesinin ardından kendisine babaannesinin baktığını aktaran Yüceaktaş, şöyle devam etti:
 
"Kendim bizzat şahit oldum. Çünkü biz Ahmet ile beraber büyüdük. Ondan yaşça büyüğüm. Biz onlara giderdik, onlar da bize gelirlerdi. Ahmet daha çocuktu, ufaktı annesini kaybettiğinde. Evleninceye kadar kendisine babaannesi baktı. Babaannesi ona; 'dallanasın, budaklanasın, pürlenesin kuzum' diye dua ederdi, böyle seslenirdi. Bak şimdi dünya ayağına geliyor hocamın. Bu, dualarla oldu. Herkesten dua alırdı, ihtiyarları ziyaret eder, dualarını alırdı."
 
Geleceğin Başbakanı Davutoğlu deniliyordu
 

Davutoğlu'nun siyasete girdiği yıllarda "geleceğin Başbakanı" olarak nitelendirildiğini anlatan Yüceaktaş, "Konyamız onu çok seviyor. Seçimlerde de ona gereken desteği veriyor. Sanayiciyim, bize hep, 'bu adam geleceğin Başbakanı' diye söylerlerdi. Konyalılar bunu hep söylerdi. Ben de hep inşallah diye dua ettim. Rabbim de yardım etti" ifadelerini kullandı.
 
Mahallesinde sevinç
 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkan adayı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun geçeceğini açıklaması, Davutoğlu'nun Konya'daki konutunun bulunduğu merkez Meram ilçesindeki Kürden Mahallesi'nde büyük sevinç yaşandı.
 
Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkan adayını açıkladığı dakikalarda, Davutoğlu'nun Konya'daki konutunun bulunduğu Kürden Mahallesi'nden bazıları, muhtar Mustafa Erkek'in evinde toplandı.
 
Davutoğlu'nun adının açıklanmasıyla mahalleli, sevincini alkışlayarak ve birbirlerine sarılarak kutladı. "Hayırlı olsun Başbakanlığınız Konyamızın gururu Sayın Ahmet Davutoğlu" pankartını mahalle girişine asan Erkek, duygularını AA muhabiriyle paylaştı.
 
"Çok heyecanlıyım" diyen Erkek, tüm dünyaya Davutoğlu'nun adaylığının hayırlı olması temennisinde bulundu. Davutoğlu'nun çok mütevazi bir insan olduğunu dile getiren Erkek, "Bayramlarda muhakkak mahalleliyle bir araya gelir. Çocukları sevindirir. Bizleri kendi konutuna davet eder" diye konuştu.
 
Dört yıldır Davutoğlu'nun mahallelerinde ikamet ettiğini aktaran Erkek, şunları kaydetti:
 
"Evine ziyarete gittiğimizde kendisi sandalyede oturur, bizi koltuklara oturtur. Mahallede birini gördüğünde selam vermeden gitmez. Mahallemizde herkesin siyasi görüşü ne olursa olsun Davutoğlu'na sevgi ve saygı duyuyor. Bazen kendisiyle şakalaşıyoruz. Daha önce Dişişleri Bakanı komşusuyduk şimdi Başbakanın komşusu olduk. Çok mutlu ve sevinçliyiz. Hep bana, 'ben Türkiye Cumhuriyetinin Dışişleri Bakanıyım siz bu mahallenin cumhurbaşkanısınız' diye takılırdı."
 
Taşkent'te coşku
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Genel Başkan adayı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu açıklaması, Davutoğlu'nun memleketi Konya'nın Taşkent ilçesinde coşkuyla karşılandı.
 
Davutoğlu'nun, AK Parti'nin Genel Başkan adayı olduğu açıklanması, Taşkentlileri adeta sevince boğdu. Taşkent Belediye binası önünde toplanan Taşkentliler, alana kurulan televizyondan AK Parti’nin Genel Başkan adayının açıklanmasını heyecanla izledi.
 
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Genel Başkan adaylarının Ahmet Davutoğlu olduğunu açıklaması ile alanda bulunanlar alkış tutmaya başladı.
 
Kararı canlı yayında izleyen Davutoğlu'nun ablası ile halası ve bazı hemşehrileri gözyaşlarına hakim olamadı. Alanda bulunanlar, "İsrail'in korkusu Başbakan oldu", "Davutoğlu nerede biz oradayız", "Taşkent seninle gurur duyuyor", "İşte cumhur işte başbakan", "Kıble kayası Davutoğlu mayası" sloganları atarak sevinç gösterisinde bulundu.
 
Vatandaşlar, ardından araçlarıyla uzun konvoy oluşturarak, ilçe merkezinde tur attı.
 
AK Parti Taşkent İlçe Başkanı ve Davutoğlu'nun teyzesinin damadı Talat Tahsin Taşdizer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm Taşkentlilerin büyük sevinç yaşadığını belirtti. Davutoğlu'nun Taşkentlilerin gururu olduğunu dile getiren Taşdizer, "Kendisinden daha önce de gurur duyuyorduk ama gururumuz bir kat daha arttı" dedi.
 
Sevincimizi anlatamayız
 
Davutoğlu'na yeni görevinde başarılar dileyen Taşdizer, "Allah yardımcıları olsun, sevincimizi anlatamayız. Bu topraklardan bir Başbakanın çıkması hakikaten çok çok gurur verici. Şahsım ve ilçem adına tüm devlet büyüklerimize Allah'tan yardım diliyorum, yolları açık olsun. Tebrik ediyorum" diye konuştu.
 
Ahmet Davutoğlu'nun ablası Ayşe Çalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Davutoğlu'nun çocukluğunda insanlara yumuşak davranan, kardeşleriyle hiçbir zaman tartışmayan, sevecen, akıllı ve zeki biri olduğunu söyledi.
 
Davutoğlu ile kardeş ve arkadaş gibi büyüdüklerini ifade eden Çalık, "Sürekli okurdu, çocukluğundan bu yana okuyarak büyüdü. Gençliğinde çok pozitifti. Okul çağlarında da öyleydi" dedi.
 
"Bu adam büyük adam olacak" diye herkes söylüyordu
 
Çalık, Davutoğlu'nu tanıyan herkesin, onun büyük bir devlet adamı olacağını beklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Tüm yaşlılar, herkes, Ahmet'te gelecek görüyordu, zeki ve akıllı bir çocuktu. 'Bu adam büyük adam olacak' diye herkes söylüyordu. Siyaseti hiç düşünmedi, istemedi ama Allah öyle bir süreç yaşattı ki onu buraya kadar getirdi. Bu bir kısmet, Allah'ın takdiri. Allah takdir etti Başbakanlığa kadar geldi. Tüm Türkiye'ye, dünyaya hayırlı olur inşallah. Çok büyük hizmetler veriyor daha da fazla verecek inşallah. Hayatı inanılmaz zordu, bunu birebir içinde yaşayan bizler daha çok görüyoruz. Yarım saat dinlenme şansı yok, olduğu zamanlarda da telefonla konuşur. Çok yoğun şimdi daha da zorlaşacak ama Allah ona bir güç veriyor. Zannediyorum, bu manevi bir güç. Yaşlısı, genci herkes ona dua ediyor. Çok mutluyuz, gururluyuz. Herkesin sevdiği insanın olması gurur veriyor. Çok gurur verici, inanılmaz bir duygu."
 
"Genel Başkan seçilmesini, Başbakan olabileceğini bekliyor muydunuz?" şeklindeki bir soru üzerine Çalık, "Ona sorardım; 'abla öyle bir şey yok' diye geçiştirirdi ama içimden bekliyordum. Bunu Türk milleti bekliyordu" dedi.
 
Neredeydi güzelim, nerelere geldi...
 
Davutoğlu'nun halası Nilüfer Özlen ise Davutoğlu'nun, AK Parti Genel Başkan adayı olarak açıklanmasından çok büyük gurur duyduklarını dile getirdi. Davutoğlu'nu herkes gibi kendisinin de çok sevdiğini anlatan Özlen, "Mutluyuz, içimde bir sevgi var. Neredeydi güzelim, nerelere geldi... En güzel duygu bugün" diye konuştu.
 
Davutoğlu'na babaannesinin çok dua ettiğini anlatan Özlen, "Babaannesi Davutoğlu'na, 'oğlum dünyalar ayağına gele, herkes sana iş danışa' diye dua ederdi, 'Büyük adamlar olasın' derdi. Annem oturmadan hiç elini öpmeden çıkmazdı. Hayır duasını alırdı. Öyle bir evlattı" diye konuştu.
 
Taşkentli hemşehrilerinden Halil Uçar ise yoğun duygular içinde olduğunu belirtti. Çok sevinçli ve gururlu olduklarını anlatan Uçar, şöyle konuştu:
 
"Ahmet bey bu yörenin çocuğu. Bu soğuk sulardan içmiş bir ailenin çocuğu. Başbakan olmasından büyük kıvanç duyduk. Taşkent ve civar köylerdekiler, Türkiye'nin dört bir tarafından herkes çok mutlu, onurlu, gururlu. Kendisini çok seviyoruz. Yıllar önce 'başbakanlar, Isparta'dan, Karadeniz'den çıkar da neden bizden çıkmaz' derdik. Şimdi bizden çıktı çok sevinçliyiz."
 
Tören düzenlendi
 
Davutoğlu'nun, AK Parti Genel Başkan adayı olarak gösterilmesi, milletvekili olduğu Konya'da AK Parti İl Binası önünde düzenlenen törenle kutlandı.
 
AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, bina önünde toplanan kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada, bugünün Konya ile Türkiye için tarihi olduğunu söyledi.
 
Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun AK Parti Genel Başkan adayı gösterilmesinin Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya için önemli olduğunu ifade eden Sorgun, "Biz, onu hemşehricilik için, isminin başında prof. unvanı olduğu için, koltuktan güç aldığı için değil, koltuğa güç kattığı için seviyoruz" dedi.
 
Sorgun, Davutoğlu'nun bilge ve mütevazı bir kişiliğe sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Sayın Bakanımızı samimi yaklaşımı, bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi, değerlerimize olan özgüveninden ve kararlı tutumundan dolayı seviyoruz. Şehrimize ve ülkemize olan aidiyetinden dolayı destekliyoruz. Herkesin kör, sağır ve dilsiz kesildiği zor zamanlarda mazlumların gören gözü, işiten kulağı ve tutan eli olduğu için seviyoruz. 12 yıldır desteğini artırarak devam ettiren milletimize teşekkür ediyorum. Ömrünü milletimize, davamıza ve insanlığa adamış Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim. Konyamızı ve ülkemizi hakkıyla, onurla temsil eden Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum."
 
Konuşmaların ardından, il binası önüne kurulan dev ekranda Davutoğlu'nun hayatından kesitlerin yer aldığı kısa film gösterildi.
 
Kutlamaya, AK Parti Konya Milletvekili İlhan Yerlikaya ile Konya büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı.

aa


Bu haber 398 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,205 µs