En Sıcak Konular

İmralı görüşmesinde mutabakata varıldı

22 Ağustos 2014 09:28 tsi
İmralı görüşmesinde mutabakata varıldı MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve beraberindeki heyetin İmralı görüşmesinde mutabakata varıldı.

Buna göre çözüm süreci bir takvime bağlanacak, eve dönüş, rehabilitasyon, sosyal haklarla ilgili endişelere karşı yasal güvence verilecek.
 
Silahların toprağa gömülmesi için yürütülen çözüm süreci işlerken baş döndüren bir trafik yaşanıyor. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın açıkladığı İmralı'daki 14 Ağustos görüşmesinin yaklaşık 8 saat sürdüğü belirtiliyor. Görüşmede PKK lideri Abdullah Öcalan sürecin etkinliğinin artırılması için kayda geçmesi ve çerçeve yasanın içinin doldurulmasını talep etti. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve beraberindeki heyet silahsız yol haritasını tüm ayrıntıları ile masaya yatırdı. Silahları bırakma formülü, eve dönüşün kimleri kapsayacağı, rehabilitasyon, sosyal güvence, takvimin nasıl işleyeceği, güven başta olmak üzere çok sayıda başlıkta uzlaşı sağlandı.

4 KRİTİK BAŞLIK

Yeni dönemde görüşmeler Kamu Güvenliği Müsteşarlığı'nca yürütülürken İzleme Kurulu'nun yanı sıra kayıtların tutulması için de bir sekretarya oluşturulacak. Görüşmelerin temelini Çözüm Yasası oluştururken, toplum desteğinin alınması için uzman ekipler, sivil toplum kuruluşları ve medya da aktif rol alacak. Ortaya çıkacak metin mutabakata bağlanırken, gerekirse Bakanlar Kurulu kararıyla uygulama planına dönüşecek. Endişelerin giderilmesi için yasal güvence verilecek. Görüşmelerde, yol haritasının kapsamı, niteliği, süresi ve güvence olmak üzere 4 konu ön plana çıktı. Ortadoğu'daki gelişmelerle sürecin hayati nitelik kazandığı vurgusu yapılırken, bunun da demokratik ittifakla mümkün olabileceği ifade edildi. Çerçeve yasayla önemli bir bariyerin aşıldığı tespiti yapılırken, tüm aşamaların takvime bağlanmasında uzlaşıldı.

'Birileri süreci baltalamak istiyor'
 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın başkanlığında önceki akşam gerçekleştirilen 3 saatlik çözüm zirvesinde "sürecin baltalanmak istendiği" tespiti yapıldı. Zirvede, eylül ayında açıklanacak "Silahsızlanmanın yol haritası"na ilişkin kapsamlı değerlendirme yapılırkan MİT Müsteşarı Hakan Fidan İmralı ziyaretiyle ilgili bilgi verdi.

Sabah


Bu haber 584 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,454 µs