En Sıcak Konular

Yeni hükümet en geç 11 Eylül’de

22 Ağustos 2014 09:08 tsi
Yeni hükümet en geç 11 Eylül’de 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’nin Genel Başkanı olacak ismi açıklamasının ardından, bundan sonra nasıl bir takvim izleneceği de netleşti.

Sıra yeni kabinede

Fidan bakanlığa:
Kongrede Davutoğlu'nun başbakan seçilmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı koltuğu boşalacak. Bu göreve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adı geçiyor.

İki yeni isim: Numan Kurtulmuş ve Süleyman Soylu'nun kabineye gireceği belirtiliyor. İzmir’den belediye başkanlığına aday olan Binali Yıldırım da eski görevine dönüyor.

- Davutoğlu, Genel Başkanlık görevi için AK Parti’nin 27 Ağustos’ta yapılacak birinci olağanüstü kongresinde aday olacak. Seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 
- AK Parti Kongresi’nden bir gün sonra, TBMM Genel Kurulu’nda Erdoğan yemin ederek, yeni görevine resmen başlayacak.

- Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte Başbakanlık görevi de resmen sona erecek. Başbakanlık görevine, Erdoğan yemin ettiği andan itibaren, Başbakan Yardımcılarından biri vekalet etmeye başlayacak.
 
 Erdoğan ilk mesai gününde, Türkiye’nin kendisinden sonra Başbakanlık görevini devralacak isimle bir araya gelecek. Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu kabul ederek, kendisine yeni hükümeti kurma görevini verecek.
 
Kabine listesi
 
- Anayasa uyarınca, hükümeti kurma görevini üstlenen milletvekili, yani Ahmet Davutoğlu, 7 gün içinde hükümeti belirleyip, hükümet planını oluşturmak durumunda. Ancak AK Parti kaynakları, yeni hükümetin programının yazım çalışmalarına daha şimdiden başlandığını, 7 günlük anayasal sürenin tümünün belki de kullanılmayacağını belirtiyorlar.
 
- Anayasa uyarınca, 7 gün içinde kurulacak olan hükümet ve oluşturulacak hükümet programı, TBMM Genel Kurulu’nda okunacak. Hükümet programının TBMM’de okunmasından iki tam gün sonra, görüşmeler yapılacak. Görüşmelerden iki gün sonra da, yeni hükümet için güven oylaması gerçekleştirilecek. Türkiye’nin yeni hükümeti en geç 11 Eylül’de göreve başlayacak.

Vatan


Bu haber 382 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,816 µs