En Sıcak Konular

Pakistan'da gerilim tırmanıyor

18 Ağustos 2014 22:15 tsi
Pakistan Adalet Hareketi Lideri Han, Başbakan Şerif'e istifa etmesi için verdiği 48 saatin sona ermesinin ardından "destekçileriyle hükümet binalarına gireceklerini" açıkladı.

 Pakistan Adalet Hareketi Lideri İmran Han, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için verdiği 48 saatin yarın sona ermesinin ardından "kırmızı bölge" olarak adlandırdığı hükümet binalarına gireceklerini açıkladı.

Pakistan Adalet Hareketi (PTI) ile Pakistan Halk Hareketi'nin (PAT) 14 Ağustos'ta başlattığı hükümet karşıtı gösteriler, başkent İslamabad'da 5'inci gününe girdi. Aabpara bölgesindeki miting alanında destekçilerine seslenen PTI Lideri Han, yarın tarih yazacaklarını iddia etti.

''Ey Navaz Şerif, yarın konteynerleri kaldır, biz geliyoruz'' diyen Han, taraftarlarına seslenenerek, ''Yarın tarih yazacağız, ben önde siz arkamda kırmızı bölgeye gireceğiz. Ateş açılacaksa da ilk bana isabet etsin, kan akarsa ilk benim kanım aksın. Allah verdiği canı istediği zaman alır. Sizden, hiçbir kimseye saldırmayacağınızı, tamamen barışçıl ilerleyeceğinize dair bana söz vermenizi istiyorum. Navaz Şerif, Lahor'a kaçarsa da sivil itaatsizlikten kaçamayacak" ifadesinin kullandı.

"Saldırı tehditleri alıyorum"

Aabpara bölgesinde taraftarlarına seslenen PAT Lideri Tahir-ul Kadri de saldırı tehdidi içeren 7 mektup alıdğını ancak zırhlı aracını kullanamadığı söyledi.

Kadri, zırhlı aracının bölgedeki sinyal kesiciler nedeniyle açılamadığını belirterek, "Çünkü zırhlı aracım sinyal kesiciler yüzünden açılamadı. Bir taraftan hükümet bana uyarı mektubu gönderiyor diğer taraftan zırhlı aracımın açılmasına engel oluyor. Bu nasıl yönetim'' dedi.

Ülkede kanunların işlemediğini savunan Kadri, "Sind Eyaleti'nde kızı toplu tecavüze uğrayan aile, aylardan beri dava açamıyor. Kanun işe yaramazsa millet devrim istemesin de ne yapsın. Ey Beluc halkı, size haksızlık ediliyor. Hakkınızı almak için sokaklara dökülün ben sizinleyim. Değişim isteyen tüm vatandaşlar sokaklara dökülün'' ifadesini kullandı.

Mitingten önce PTI liderlerinin, İmran Han'ın evinde bir araya geldiği toplantıda ise partinin iktidarda olduğu Hayber Pakhtunkva Eyaleti Meclisi hariç, Belucistan, Pencap, Sind Eyaleti Meclileri ve merkezi meclis üyelerinin istifa etmesi kararı alındığı bildirildi.

Öte yandan Hayber Pakhtunkva Eyaleti'nde iktidar ortağı Cemat-i İslami Partisi Lideri Siraj-ul Hak ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, istifa etmenin herbir Meclis üyesinin doğal hakkı olduğunu belirterek, PTI'ın aldığı bu kararla başarı elde edemeceğini, aksine kaybedeciğini savundu.

PTI lideri Han, Mayıs 2013'teki genel seçimlerde kedisine karşı hile yapıldığını iddia etmiş, tüm kanuni girişimlerinin sonuçsuz kaldığını açıklamıştı. Han, bunun üzerine Başbakan Navaz Şerif ve seçim komisyonunun istifası talebiyle Lahor'dan İslamabad'a "Özgürlük Yürüyüşü" adı altında protesto başlatmıştı.

Pakistan Halk Hareketi Lideri Tahir-ul Kadri de devrim yapma iddiasıyla haziranda ülkeye dönerek hükümetin istifasını istemişti.

AABu haber 307 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,840 µs