En Sıcak Konular

Geçici ateşkesin son saatlerinde görüşmeler sürüyor

18 Ağustos 2014 19:32 tsi
Filistinli gruplarla İsrail arasındaki 5 günlük geçici ateşkesin son saatlerinde Filistin heyetinin ateşkes görüşmelerinin devam ettiği bildirildi.

 Filistin heyetinin, ateşkesin son saatlerinde, kalıcı ateşkesin sağlanması için Mısırlı yetkililerle görüşmelere devam ettiği bildirildi.

Filistin heyetinden bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Öğle saatlerine kadar Mısırlı yetkililerle kalıcı ateşkes görüşmelerinin basına kapalı toplantıda devam ettiğini, bu ülkenin önerdiği ateşkes metninde herhangi bir değişikliği kabul etmeyeceklerini'' belirtti.

Yetkili, "Taleplerimizin yerine getirilmesi konusuna bağlı kalacağız. Ateşkes, Gazze'deki ambargonun kaldırılıp, uluslararası bir liman ve havaalanının kurulmasıyla mümkün olacaktır" dedi.

Filistin tarafının Gazze'de ateşkes sağlanması için ortaya koyduğu talepler arasında "liman ve havaalanı inşası, ablukanın kalkması, İsrail ordusunun 7 Temmuz öncesindeki konumuna geri çekilmesi, Gazzeli balıkçıların serbestçe avlanabilmesi, Oslo öncesi tutukluların da aralarında bulunduğu dördüncü grubun yanında yeni tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılması ve İsrail'in bu anlaşmalara bağlı kalması" gibi konular bulunuyor.

İsrail heyeti ise temel iki istek üzerinde duruyor. Bunlar, Gazze'nin yeniden imarına karşılık kalıcı ateşkesin sağlanması ve Hamas'ın silahsızlandırılması olarak sıralanıyor. İsrail'in "silahsızlandırma" talebine Filistin tarafı karşı çıkıyor.

AABu haber 288 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,006 µs