En Sıcak Konular

BM'ye 'İsrail yargılansın' başvurusu

18 Ağustos 2014 17:28 tsi
Hollanda’da Türk sivil toplum kuruluşları, İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması için BM’ye şikayet dilekçesi gönderdi.

Hollanda’da faaliyet gösteren bir grup Türk sivil toplum kuruluşunun, İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanması için başlattığı kampanyada imzalanan şikayet dilekçesi Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderildi.

Hollanda Türk Hukukçular Birliği Başkanı avukat Ejder Köse’nin hazırladığı dilekçeye imza atan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, BM Güvenlik Konseyi’nden İsrail'in yargılanması yönünde karar almasını istedi.

İsrail’in saldırılarından dolayı kınanması ve UCM’nin işlenen savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açması talebini içeren başvuru dilekçesini BM Genel Sekreteri'ne gönderen Köse, Gazze saldırılarında rolleri bulunan İsrailli tüm yetkililerin yargı karşısına çıkmasını istediklerini söyledi.

Hollanda’daki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin talebiyle bu dilekçenin hazırlandığını kaydeden Köse, “ Gazze saldırıları başladığında Türk sivil toplum kuruluşları bize başvurarak hukuki olarak neler yapılabileceğini sordular. Savaş ve insanlığa karşı suçları yargılamak üzere 2002 yılında kurulanUCM bu konuda yetkili adres. UCM sadece kendilerine üye olan devletlerde işlenen suçlara bakabiliyor. İsrail ve Filistin ise mahkemeye üye değil. Dolayısıyla mahkemenin iki devleti de yargılama yetkisi yok. Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin alacağı bir kararla UCM harekete geçebilir. Biz de bu dilekçeyle BM Güvenlik Konseyi’nin harekete geçmesini istiyoruz” diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi’nde böyle bir kararın veto edilme şansının yüksek olduğuna dikkati çeken Köse, buna karşın İsrailli yetkililerin er ya da geç günün birinde yargılanacaklarına dönük inançlarını ise asla yitirmediklerini ifade etti. Köse, “Beş yıl, on yıl, otuz yıl sonra bile bu sorumlu insanların mutlaka yargılanacağına inanıyoruz; ki bunun çokça örnekleri var” dedi.

İMZALAYANLAR

Dilekçe, Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (HTİKDF), Türk Federasyonu, Kuzey ve Güney Hollanda Milli Görüş Federasyonları, Hollanda Türk İşadamları Derneği (HOTİAD) ve TDLS adlı öğrenci platformu tarafından imzalandı.Bu haber 252 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,849 µs