En Sıcak Konular

Halep'te IŞİD'in ilerleyişi durduruldu

18 Ağustos 2014 17:27 tsi
Mücahidin Ordusu Basın Sorumlusu Ebu Eşref, "İslami Cephe ile Mücahidin Ordusu, Halep'in kuzeyinde IŞİD'in ilerleyişini durdurdu" dedi.

Mücahidin Ordusu Basın Sorumlusu Ahmed Ebu Eşref de kendi birlikleriyle İslami Cephe'nin Halep'in kuzeyinde IŞİD'in ilerleyişini durdurduğunu söyledi.

Örgütün, kuzeyde 9 köyde denetimi ele geçirdiğini ifade eden Ebu Eşref, "Silahlı muhalifler, kuzeyde IŞİD'in ilerleyişini durdurdu. Bazı köylerin denetimini tekrar IŞİD'ten aldı. Seyid Ali, Soran Azez ve Husuliye köyleri çevresinde IŞİD ile silahlı muhalifler arasından iki günden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyor" diye konuştu.

Mücahidin Ordusu'nun, IŞİD'in Mari kasabasındaki kuşatmasını kırdığını ve bölgeye silahlı ekipler gönderdiğini aktaran Ebu Eşref, muhaliflerin kasaba çevresinde kontrol noktaları kurduğunu ve cami minarelerine keskin nişancılar yerleştirdiğini kaydetti.

Muhaliflerin birçok noktaya silahlı araç yerleştirdiğini belirten Ebu Eşref, IŞİD'in kasabaya yaklaştığını duyan bazı kasaba sakinlerinin Mari'yi terk etmeye başladığını anlattı.

Örgütün, "toplu infazlar" gerçekleştirdiğini ifade eden Ebu Eşref, "IŞİD, Irak ve Suriye'de kafa kesme yoluyla psikolojik baskı yaratarak, halkı korkutmaya çalışıyor" dedi.

Suriye'de, IŞİD örgütünün, Halep'te kontrol altına aldığı bazı köylerde, muhaliflerle bağlantısı olan çok sayıda genci infaz ettiği iddia edildi.

İslami Cephe Halep basın sorumlusu Salih Anadani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in, Halep'in kuzeyinde ele geçirdiği Türkmen Barih ve Ahterin köylerinde muhaliflerle ilişkisi olan çok sayıda genci toplayarak, köy meydanında infaz ettiğini ifade etti.

Kaç kişinin infaz edildiğine ilişkin bilgi vermeyen Anadani, "IŞİD son dönemlerde gerek Irak'ta, gerekse Suriye'de denetimindeki bölgelerde kaç kişiyi idam ettiğiyle ilgili bilgi vermiyor. Biz genelikle bu bilgileri bölge halkından ve bağlantılı olduğumuz yerel aktivistlerden öğreniyoruz" dedi.

Halep'in kuzeyindeki birçok köyün IŞİD'in kontrolüne geçtiğini aktaran Anadani, halkın, IŞİD korkusu nedeniyle köyleri terk etmeye başlayarak, güvenli bölgelere gitmeye çalıştığını söyledi.

AABu haber 290 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,494 µs