En Sıcak Konular

PKK'dan Barzani'ye IŞİD için ağır suçlama!

18 Ağustos 2014 16:23 tsi
PKK'dan Barzani'ye IŞİD için ağır suçlama! Kandil'deki PKK liderlerinden Duran Kalkan, Barzani’nin IŞİD’e karşı uzlaşmacı olduğunu belirterek ulusal kongre çağrısı yaptı...

PKK liderlerinden Duran Kalkan bugün örgütün Avrupa'daki yayın organı Özgür Politika'ya müstear isimle yazdığı yazıda, Barzani'nin IŞİD'e karşı uzlaşmacı olduğunu belirterek, partisi KDP'yi çok sert eleştirdi.

Kalkan, Selahaddin Erdem mahlasıyla yazdığı yazıda; KDP için "IŞİD karşısındaki pasif ve başarısız" dedi ve "Güney Kürdistan dahil tüm Kürdistan çok ciddi bir tehlike altındayken, KDP'nin IŞİD'e yönelik gösterdiği uzlaşmacı tutum Kürtleri fazlasıyla rahatsız ediyor." diye ekledi. PKK'nın ilk silahlı saldırısının 30'uncu yılı olan 15 Ağustos'a yazısında vurgu yapan Kalkan, Barzani'nin IŞİD ile uzlaşmacı bir tavır içinde olduğunu iddia etti.

KDP IŞİD KARŞISINDA UZLAŞMACI VE PASİF!

Duran Kalkan'ın o yazısındaki o satırlar şöyle:

"15 Ağustos mesajlarında KDP'ye yönelik de önemli uyarı ve çağrılar var. IŞİD karşısındaki pasif ve başarısız duruşu çok ciddi bir biçimde eleştiriliyor. Güney Kürdistan dahil tüm Kürdistan çok ciddi bir tehlike altındayken, KDP'nin IŞİD'e yönelik gösterdiği uzlaşmacı tutum Kürtleri fazlasıyla rahatsız ediyor. Hele hele IŞİD çete saldırılarına karşı Kürtlerin gücüne güvenecekken, bunu yapmayıp da AKP'yi ve ABD'yi yardıma çağırması tüm Kürtleri öfkelendiriyor. Başta KDP olmak üzere tüm Kürt örgüt ve kurumları, birliği ve mücadeleyi yükseltmeye çağrılıyor."

KDP UMUDUNU AKP VE ABD'YE BAĞLADI

"Kürdistan Ulusal Kongresi"nin yapılması gerektiğini belirten Kalkan, yazısının son bölümünde de Barzani'ye sert eleştirşler yöneltti:

"İşte bu noktada KDP'nin duruşu ve tutumu eleştiri konusu olmaktadır. Direnişe yaklaşımı zayıftır. Peşmerge, IŞİD saldırıları karşısında başarılı sınav verememiştir. Dahası gerillayla birleşerek güçlerini artırıp savaşacaklarına ve bu temelde güvenliklerini ve özgürlüklerini koruyacaklarına, KDP yöneticileri umudu AKP ve ABD desteğine bağlamıştır. Tüm Kürt örgüt ve kurumlarına Ulusal Kongre çağrısı yapacağına, AKP ve ABD'ye destek çağrısı yapmıştır.

KÜRTLERİN GÜCÜ IŞİD'E YETER!

KDP'nin bu tutumu kesinlikle doğru değildir ve bundan vazgeçmelidir. Bir kere Kürtlerin buna ihtiyacı yoktur; çünkü kendi özgürlüklerini sağlayacak güçleri vardır. İkincisi, söz konusu güçlerin vereceği herhangi bir destek yoktur. Çünkü kelin merhemi olsa kendi başına çalarmış. Üçüncü olarak ise, başka güçlerin desteği ile bağımsızlık olmaz. Oysa KDP son dönemlerde en çok bağımsızlıktan söz ediyordu. Kürt bağımsızlığını sağlayacak yegane kurum Kürdistan Ulusal Kongresi'dir. Bunun dışında başka bir kurum ve güç bu görevi kesinlikle göremez.

KÜRTLERİN ULUSAL KONGRE DIŞINDA ÇARESİ YOK

O nedenle, Kürtler için en acil ve en önemli bir görev hemen Ulusal Kongreyi toplamaktır. Yurtsever ve demokrat olmak da, süreci doğru anlayıp değerlendirmek de bunu gerektiriyor. O halde tüm parti ve örgütler, tüm siyasal ve demokratik güçler bu gerçeği görerek Ulusal Kongre çalışmalarına aktif katılım göstermeli ve tarihsel görevini böylece yerine getirmelidir."

Bu haber 602 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,357 µs