En Sıcak Konular

Kürtlere silah desteğine olumlu bakıyor

18 Ağustos 2014 14:48 tsi
Kürtlere silah desteğine olumlu bakıyor İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz askerinin Irak'ta "muharebe alanına girmeyeceğini" ve ülkesinin Irak'ta başka bir savaşa dahil olmayacağını söyledi.

İngiliz yayın kurumu BBC'ye açıklamalarda bulunan Başbakan Cameron, ülkesinin Irak konusundaki duruşunun gayet açık olduğunu ifade etti. İngiltere'de halkın güvende tutulmasının kendisi için "en önemli ve tek önemli" öncelik olduğunu kaydeden Cameron, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün ülkesi için tehdit oluşturduğunu vurguladı.

Cameron, Irak'taki insani krizin yanı sıra siyasi ve aşırıcılık krizinin de İngiltere üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu belirterek, IŞİD'in bozguna uğratılması için Irak hükümeti ve müttefiklerle çalışılması gerektiğini ifade etti.

Cameron, "İngiltere Irak'ta başka bir savaşa dahil olmayacak. Kara kuvvetlerimiz muhabere alanına girmeyecek. İngiliz ordusu Irak'a gönderilmeyecek. Evet tüm sahip olduğumuz varlıkları kullanmalıyız. Başkalarına yardımcı olabilmek için IŞİD'e baskı uygulayabilme stratejisinin bir parçası kapsamında diplomasimizi, siyasi ilişkilerimizi, yardımımızı, askeri yeterliliğimizi, uzmanlığımızı kullanmalıyız" dedi.

- İngiltere, Kürtlere silah desteğine olumlu bakıyor -

Cameron, İngiltere'nin IŞİD'le mücadele eden Kürtlere silah desteği verip vermeyeceğine ilişkin ise Irak'tan İngiltere'ye henüz böyle bir talep gelmediğini ancak böyle bir talep doğrultusunda bunun değerlendirilmesine olumlu baktıklarını söyledi.

İngiliz yetkililer, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının IŞİD'in faaliyetlerine ilişkin bilgi toplamak için Irak üzerinde uçuş yaptığını belirtiyor. Birkaç Chinook tipi helikopter de şiddet olaylarından kaçan veya mahsur kalan sığınmacılara yardım etmek üzere hazır bekletiliyor.

İngiltere Başbakanı David Cameron dün bir İngiliz gazetesinde yayımlanan makalesinde, "son derece tehlikeli bu terörist hareketle başa çıkılmadığı sürece IŞİD militanlarının İngiltere sokaklarında insanları hedef alacak yeterli güce sahip olma ihtimali bulunduğunu" yazmıştı.

AABu haber 481 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,027 µs