En Sıcak Konular

AB’den Rus ambargosuna karşı önlem

18 Ağustos 2014 14:38 tsi
AB Komisyonu, çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzelerin Rusya’nın gıda ambargosundan etkilenmemesi için 125 milyon avroluk kaynağı devreye sokma kararı aldı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya’ya yönelik ekonomik içerikli yaptırımlara karşı bu ülkenin devreye soktuğu “gıda ambargosu” uygulamasının ilgili sektörleri olumsuz etkilememesi amacıyla çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzeler için kasım sonuna kadar 125 milyon avroluk kaynağı devreye sokma kararı aldı.

AB Komisyonu’nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş’un sözcüsü Roger Waite, bu kaynağın domates, havuç, beyaz lahana, biber, karnabahar, salatalık, turşuluk salatalık, elma, mantar, armut, üzüm, kırmızı meyveler ve kivi için kullanılacağını söyledi.

Bu ürünlerin, mevsimi olması, çoğu için depolama ya da derhal alternatif pazar bulma imkanı bulunmaması nedeniyle seçildiği belirtiliyor.

AB Komisyonu’nun ayırdığı kaynak, pazardan çekerek ücretsiz dağıtma ve hasadı yapılamayan ürünler için telafi amacıyla kullanılacak.

AB Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın uyguladığı ambargodan etkilenen sektörler için pazarların yakından izlenmeye devam edileceği belirtilerek, yoğun şekilde Rusya’ya ihracata bağımlı olan diğer sektörlerin desteklenmesinden kaçınılmayacağı ifade edildi.

Çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzeler için alınan önlemlerin benzerlerinin, hayvansal ürünler için de devreye sokulmasının değerlendirildiği belirtiliyor.

AB tarım ve balıkçılık bakanlarının Rus ambargosunun etkileri konusunda detaylı görüşmeler yapmak için eylül ayı başında Brüksel’de bir araya gelmeleri öngörülüyor.

AABu haber 310 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,522 µs