iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

IŞİD'e uzun ömrü kim verir?

18 Ağustos 2014 10:45 tsi
IŞİD'e uzun ömrü kim verir? IŞİD'in ömrünü kestiren kehanet çok. Hepsi de bu ömre göre gerekçe üretiyor.. Oysa, IŞİD'in ömrünü, reçeteyi yazandan başkası bilemez. Hangi derde şifa (!) olacaksa, ömrü de o zaman bitecek!.. iyibilgi Ankara

IŞİD'in Batı açısından avantaj oluşturan konumlarından bir tanesi de, ki bu asla tali faydalardan biri değil, stratejik olarak Erbil ile Bağdat arasında kopma noktasında bulunan pamuk ipliğini onarması. Yerine sağlam bir urgan konmasa da, Kuzey Irak yönetiminin "bağımsızlık" söylemlerinin iyice yükseldiği dönemde, ki hızla unutuldu ama Erbil ABD de dahil herkese bu iş olacak, siz bilirsiniz söylemlerini tekrarlıyordu, oyuna hızla girerek hem Bağdat'a "bağımlılığını" korkuyla anımsattı hem de bağımsızlık fikirlerini hayli sert biçimde öteledi.

Genel olarak IŞİD stratejik ve çok yönlü bir silah kabiliyetine sahip! IŞİD'in çok tartışılan "halifelik" söylemi, terör örgütleri içinde hedefledi yeri de gösterilyor aslında. 1 numara! Bunun anlamı ise El Kaide'nin tasfiyle edilmesi noktasında bir "rakip" oluşturması". Çünkü halifelik küresel bir iddia ve daha azı olamaz.

Her örgütün kullanım süresi var ama...

Nihayet, IŞİD bu bölgede barındrılmayacağına ilişkin kanaat de tartışmalı mı? Ortadoğu'nun stratejik bölgesinde iki ülkeyi ortadan kesmesi ve enerji ile yollarına sahip/yakın olması, "ömrü uzun olamaz" tezini güçlendiriyor? Ama öyle mi?

Bu konuda dün İngiltere Başbakanı David Cameron'un yazdıkları, bir yanını Akdeniz'e, sırtını  NATO ülkesine dayamış bir "terör devleti" konusunun ciddiyetini gösteriyor. Yani yaşayabilme ihtimalini yok saymayın diyor.

Yaşasın veya ölsün IŞİD'in varlık nedenleri aslında yok olma nedenlerini de hazırlayacak gibi duruyor. İşin sırrı da burada!

www.iyibilgi.com

Bu haber 1,459 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,292 µs