En Sıcak Konular

İstifa etmezse ilerleyişe engel olamayacağım

18 Ağustos 2014 10:16 tsi
İstifa etmezse ilerleyişe engel olamayacağım Pakistan Adalet Hareketi Partisi lideri İmran Han, "Başbakan Navaz Şerif 48 saat içerisinde istifa etmezse değişim isteyen gençlerin Başbakanlık binasına ilerlemesine engel olamayacağım" dedi.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) lideri İmran Han, Başbakan Navaz Şerif'e istifa etmesi için 48 saat süre verdiğini belirterek, "Başbakan Navaz Şerirf 48 saat içerisinde istifa etmez ise değişim isteyen gençlerin Başbakanlık binasına ilerlemesine engel olamayacağım"dedi.

PTI)ve Pakistan Halk Hareketi partilerinin 14 Ağustos'ta başlattığı hükümet karşıtı protestolar, devam ediyor. Kentin Aabpara bölgesinde sürdürülen gösterilerde, "Git Navaz git" sloganları atıldı.

Taraftarlarına,''Sizin coşkunuzu, cesaret ve vatan sevgisini görebiliyorum. Eğer biraz daha dayanırsanız yeni Pakistan'ı inşa edeceğiz'' diye seslenen PTI lideri İmran Han, sivil itaatsizlik çağrısı yaparak halktan vergi ödememesini istedi.

''Navaz Şerif Başbakan olduğu sürece bizi parlak gelecek beklemiyor. Çünkü bu hükümet borç alarak kendi ceplerini dolduruyor" iddiasında bulunan Han, enflasyon yükseltilerek borçların ödenmeye çalışıldığını öne sürdü.

Han, sürecin böyle devam etmesi halinde insanların açlıktan birbirini öldürmeye başlayacağını aktararak, " Başbakan Şerif, birçok kanunu çiğnedi. Para ile hakim ve medya mensuplarını satın aldı.Hatta bazı generalleri bile parayla satın almaya kalktı.Başbakan Şerif 48 saat içerisinde istifa etmez ise değişim isteyen gençlerin Başbakanlık binasına ilerlemesine engel olamayacağım" ifadesini kullandı.

Pakistan Halk Hareketi Partisi lideri Tahir-ul Kadri de Başbakan Şerif'in, iktidarda kaldığı sürece ülke için bir tehlike oluşturduğunu dile getirerek, bir cumhuriyet yanlısı ve sıkıyönetime tamamen karşı olduğunu belirtti.

Pakistanlı liderlerin İsviçre bankalarında yaklaşık 200 milyar dolar paralarının bulunduğunu öne süren Kadri, halktan kaçırıldığını iddia ettiği bu paraların ülkeye geri getirilmesiyle istikrarın kolaylıkla sağlanabileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Nisar Ali Han da düzenlediği basın toplantısında, muhalefetle müzakereye hazır olduklarını, İmran Han ve Tahir-ul Kadri ile ayrı ayrı görüşecek iki komite oluşturulacağını duyurdu.  

Çok hassas devlet binalarının ve birçok büyükelçiliğin bulunduğu, ''Kırmızı bölge''yi alay konusu haline getirdikleri için muhalefeti eleştiren Han, şöyle konuştu:

"Kırmızı bölgeye girmeye çalışarak nükleer silaha sahip olan bir ülkeyi dünyaya utandırmayın. Daha önce defalarca sıkıyönetime geçilse bile ülkede sivil itaatsızlık söz konusu olmadı. İmran Han, sokakta insanları toplayarak kafasına göre her türlü karar veriyorsa, Parlamento ne işe yarıyor? Ordumuz Taliban'a karşı önemli operasyon yürütüyor ve canlarını feda ediyor ama bu, kimsenin umrunda değil. Muhalefet liderleri tahrik edici konuşmalardan kaçınmalı."

Cemat-i İslami Partisi lideri Sirajul-Hak ise gazetecilere yaptığı açıklamada, muhalafetin binlerce vatandaşı başkente toplayarak halkı perişan ettiğini söyledi.

Milleti ayaklandırarak sıkıyönetime neden olmanın sorunları çözmeyeceğini dile getiren Hak, '' Muhalefet ile merkezi hükümet arasındaki sorunların müzakere yoluyla çözüme ulaşması için çabalıyoruz. İnsanları çatıştırmak kolay ama barıştırmak zor bir iştir. Biz, partimizin çıkarlarından ziyade ülkemizin manfaatlerini ön planda tutuyoruz. Siyasilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Merkezi hükümet de olayları soğukkanlılıkla çözüme ulaştırmalı'' diye konuştu.

AABu haber 641 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,276 µs