En Sıcak Konular

Batı IŞİD'e karşı Irak'a yardımı arttırıyor

15 Ağustos 2014 17:39 tsi
Batı IŞİD'e karşı Irak'a yardımı arttırıyor İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Irak'taki gelişmelere ilişkin, İngiltere olarak silah talebini olumlu değerlendirilebileceklerini söyledi. Fransa, Iraklı Kürtlere yönelik yardımın boyutunun arttıracağını açıkladı.

 İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Irak'taki gelişmelere ilişkin İngiltere'den silah talep edilmesi halinde, bu talebin değerlendirilebileceğini söyledi.

Hammond, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının Brüksel'deki toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “İngiltere olarak silah tedarik edilmesi yönündeki herhangi bir talebi olumlu şekilde değerlendireceğinizi belirttik” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Hammond, şu ana kadar Kuzey Irak’taki Kürtlerin silahlandırılması konusunda herhangi bir talebin gelmediği de belirtildi.

Brüksel’deki toplantıya ilişkin olarak ise Hammond, “Üye ülkelerle buluşarak, notlarımızı karşılaştırmamız, eylemlerimizi koordine etmemiz için bir fırsat” diye konuştu.

Irak’taki IŞİD varlığının büyük bir tehdit olduğunu ifade eden Hammond, bir an önce bu tehdide karşı Irak’ta “kapsayıcı” bir hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

BBC Radio 4’e konuşan Liberal Demokratların eski lideri Lord Paddy Ashdown ise İngiliz hükümetine Kuzey Irak’taki Kürtleri silahlandırmaları yönünde çağrıda bulunarak, bu şekilde İŞİD’den kaçanların kurtarılabileceğini savundu.

Ashdown, İngiliz hükümetinin Ortadoğu konusunda toptan bir strateji oluşturulmasını talep ederek, “Bu krizde diplomasinin çok daha fazla oynayacak rolü var” ifadesini kullandı.

Fransa, bölgeye gönderdiği insani yardımın boyutunu arttıracak

Fransa,  terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırdığı Iraklı Kürtlere yönelik yardımın boyutunu arttıracağını açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum'la yaptığı telefon görüşmesinde, bölgede IŞİD'e karşı savaşan Kürtlere yapılan insani yardımın arttırılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Hollande'ın "Fransa'nın, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin talepleri doğrultusunda, uluslararası çabalar noktasında kendi üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirmektedir" ifadelerini kullandığı bildirildi.

Açıklamada, Barzani'nin talepleri doğrultusunda gerekli silah ve ekipman desteğinin sağlanacağı da bir kez daha dile getirildi. Fransa, 2 gün önce Irak'taki Kürtler için silah gönderileceğini duyurmuştu.

Bu haber 432 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,679 µs