En Sıcak Konular

ABD polisi askerleşiyor mu?

15 Ağustos 2014 16:32 tsi
ABD polisi askerleşiyor mu? Missouri eyaletindeki halk hareketlerine ABD polisinin yaptığı sert müdahale, ülkede geçtiğimiz yıl yapılan bir mevzuat değişikliğini yeniden gündeme getirdi

ABD'nin Missouri eyaletinde siyahi bir gencin silahsız olduğu ve ellerini kaldırdığı halde polis tarafından öldürülmesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Olaydan sonra düzenlenen gösterilerde polisin gösterdiği sert tepki, geçtiğimiz yıl yayımlanan bir makaledeki gelişmeleri hatırlattı.

ABD'li yazar Jed Morey tarafından kaleme alınan ve Dünya Bülteni okurları için tercüme ettiğimiz makalede yazar, ABD'deki bir mevzuat değişikliğine değiniyor ve yerel kolluk kuvvetlerinin askerileşmesini irdeliyordu.

Yazar, makalede şu ifadeleri kullanmıştı:

"Bu mevzuat değişikliğinde en tepki çeken husus, 'sivil karışıklık' olaylarında askeri müdahaleye müsaade eden belirsiz bir dil eklenmesidir. Kanuna göre:

Federal askeri komutanlar, önceden Başkan'dan onay almanın imkansız olduğu, usulüne uygun olarak kurulmuş yerel makamların da durumu kontrol edemediği olağanüstü acil durumlarda, geçici olarak, büyük çaplı, beklenmedik sivil karışıklıkların bastırılması için gerekli olan faaliyetlerde bulunma yetkisine sahiptirler.

Medeni hukuk uzmanı avukat ve Rutgers Üniversitesi'nde anayasa hukuku profesörü Bruce Afran, kanunu 'ordu tarafından kötü niyetli bir güç gaspı' olarak adlandırıyor ve  'Ordunun sivillerin kontrolü altında olduğuna dair eskiden beri devam eden faraziyeyi ihlal ettiği için bu gerçekten şok edicidir' diyor."

Bu haber 578 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,861 µs