En Sıcak Konular

İhracat gelirinin yarısı İstanbul’dan

15 Ağustos 2014 15:24 tsi
Türkiye'nin temmuz ayında ihracattan elde ettiği 12 milyar 538 milyon dolar gelirin yüzde 46'sını İstanbul karşıladı.

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlenen bilgilere göre, temmuz ayında Türkiye'nin ihracat performansı geçen yıla oranla yüzde 0,1 oranında azalarak 12 milyar 538 milyon 870 bin dolar olarak gerçekleşti.

İl bazında değerlendirildiğinde İstanbul, 5,8 milyar dolarlık ihracatıyla ilk sırada yer aldı. İstanbul'u 1,1 milyar dolarla Kocaeli ve yaklaşık aynı tutarda ihracatla Bursa takip etti.

Ocak-temmuz ayı ihracat performansı ise ülke genelinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 artarak 92 milyar 711 milyon 423 bin dolar seviyesine yükseldi. Bu dönemde İstanbul'un ihracatı 39 milyar 512 milyon 839 bin dolar oldu. Böylece İstanbul tek başına Türkiye'nin temmuz ayı ihracat rakamının yüzde 46'sını, 7 aylık toplam ihracat rakamının ise yüzde 42'sini karşıladı.

İstanbul'un temmuz ayındaki ihracat rakamı, aralarında Bursa, Kocaeli, Kayseri, Konya gibi sanayinin gelişmiş olduğu 10 büyük ilin toplam ihracat rakamından daha fazla oldu. İstanbul'un ardından gelen 16 büyük ilin toplam ihracat rakamı 5 milyar 771 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşirken İstanbul tek başına 5 milyar 809 milyon dolar ihracat geliri elde etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ise geçen yıl gümrük bölge müdürlüklerinden yapılan 151 milyar 796 milyon dolarlık ihracat hacminin yaklaşık yüzde 37'lik kısmı olan 57 milyar 23 milyon doları İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrüklerden yapıldı.

İstanbul'u 22 milyar 857 milyon dolarlık ihracat hacmi ile Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrükler ve 20 milyar 690 milyonluk ihracat hacmiyle Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı gümrükler takip etti. 

AABu haber 376 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,329 µs