En Sıcak Konular

Cumhuriyet gazetesine casusluk davası

15 Ağustos 2014 14:02 tsi
Suriye'deki Süleyman Şah türbesine yönelik tehditlerin görüşüldüğü Dışişleri Bakanlığı'ndaki güvenlik zirvesinin ses kayıtlarını yayınlayan gazetelerin sorumluları casusluk suçlamasıyla yargılanıyor

Dışişleri Bakanlığı'nda IŞİD ve Süleyman Şah türbesiyle ilgili konuşmaların yapıldığı zirveye ait ses kayıtlarını ısrarla yayınlayan Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinin sorumlu isimleri casusluk suçlamasıyla hakim karşısına çıkıyor.  

IŞİD'in 13 Mart'ta Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ndeki Türk bayrağının indirilmemesi durumunda yerle bir edileceğine dair açıklama yapmalarının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT müsteşarı Hakan Fidan, Bakanlık Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler'in de aralarında bulunduğu bürokratların gizli toplantılar düzenlemişlerdi. Toplantıda konuşulan ve çoğu devlet sırrı olması gereken bilgilerin tapeleri basına sızmıştı. 27 Mart günü ise bu gizli toplantının ses kayıtları YouTube sitesinden paylaşılmıştı.

YOUTUBE KALDIRDI, CUMHURİYET YAYINLADI

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) YouTube erişimi hemen engellerken aynı gün Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinin internet siteleri de ses kayıdını yayımladı. İki gazetede TİB'in uyarısına rağmen kaydı sitelerinden bir gün sonrasına kadar kaldırmadı.

ISRARLA YAYINLAMIŞLARDI

Hatta Cumhuriyet 'Engellemelere rağmen yayınlamaya devam ediyoruz' duyurusu yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı sorumluluk bölgelerinde bulunan Cumhuriyet ve Aydınlık gazetelerinin internet siteleri sorumluları hakkında soruşturma açtı.

YAYIN YÖNETMENLERİ YARGILANIYOR

Sabah'ın haberine göre, yürütülen soruşturma geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aykut Küçükkaya ve Aydınlık Gazetesi Genel Yayın yönetmeni Mustafa İlker Yücel ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Şimşek hakkında "Devletin güvenliğine ve siyasal yararına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" suçu kapsamında dava açıldı. Şüpheliler İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacaklar.Bu haber 366 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,761 µs