En Sıcak Konular

Ezidiler dünyaya seslendi: Bu soykırımı durdurun

15 Ağustos 2014 13:46 tsi
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Irak’ın Kürt bölgesindeki saldırılarından kaçarak Diyarbakır’a sığınan Ezidiler, tüm dünyaya ‘katliamı durdurun’ çağrısında bulundu.

IŞİD'in ele geçirdiği Sincar'dan (Şengal) kaçarak geldikleri Diyarbakır'da belediye tarafından Sümerpark'a yerleştirilen Ezidiler, dünyanın IŞİD örgütünün yaptığı katliamlara sessiz kalmamalarını istedi.

Sincar'daki IŞİD saldırılarından kaçan yaklaşık 150 aile, geldikleri Diyarbakır'da Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sümerpark'taki Sanat Galerisi'nde barındırılıyor. Ezidiler bugün Türkçe, Kürtçe ve Arapça, katliamlara dikkat çeken dövizler taşıyarak basın açıklaması yaptı. Abdullah Öcalan lehine sloganların atıldığı topladına Ezdiler adına Macid Hasan, basın açıklamasını okudu. Hasan, şöyle dedi:

"IŞİD'in yaptığı katliamlardan dağları aşarak 150 kişi buraya geldik. Bize Diyarbakır'da sahip çıktılar, çok iyi bakıyorlar. Diyarbakır halkı, herkes bizi burada ziyarete gelerek acımızı paylaşıyorlar. Ancak orada katliamlar devam ediyor. Kadınlarımız satılıyor. Çocuklarımız dağlarda ölüyor. İnsanlarımızı öldürülüyor. Buradan tüm dünya ülkelerine sesleniyorum, bu katliamlara sessiz kalmayın. Savaş olsun istemiyoruz, biz barış istiyoruz. Bizi darmadağın ettiler, evlerimizi elimizden aldılar. Bize yardım edin."

DAYANIŞMA KOORDİNASYONU KURULDU

Bu arada Diyarbakır'da kurulan Şengal ile Dayanışma Koordinasyonu’nu adına DBP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, bir açıklama yaparak, Ortadoğu halklarının bugün dünyanın gözleri önünde, vahşi cinayetler ve göç ettirme yöntemleri kullanılarak yeni bir soykırımdan geçirildiğini söyledi. Zümrüt, "Bu savaşın ve bu zülmün en fazla acı çekenleri ise yine kadınlar ve çocuklar olmuştur. Ve İŞİD çetelerinin saldırılarından kadınların payına zulüm ve vahşet düşmüştür. Bu çete kadınlarımızı pazarlarda satacak kadar vahşidir" dedi.

Kente gelenlere evlerini açıp misafir edeceklerini belirten Zümrüt, "Gerek sınırlarımızın hemen ötesinde Şengal’de, Afrin’de, Kobane’de, Cizire’de yaşam mücadelesi veren kardeşlerimiz; gerekse şehrimize misafir olmuş kardeşlerimiz ile dayanışmak amacıyla evlerinize misafir olacaklardır. Seçilmişlerimiz, eski ve yeni parti yöneticilerimiz ve tüm çalışanlarımız, Amed’de çalınmayan kapı, gidilmeyen esnaf, ulaşılmayan çiftçi köylü bırakmayacağız. Şehrimizin misafirleri için evlerinize misafir olacağız ve desteğinizi isteyeceğiz. Şehrin işlek yerlerinde bekleteceğimiz Rojava yardım kamyonları ile gücünüzün elverdiği yardımları toplayarak, kardeşlerimize göndereceğiz" dedi.

Bu haber 319 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,181 µs