En Sıcak Konular

Cep telefonu görüşmelerinde zamlı tarife başladı

15 Ağustos 2014 13:39 tsi
TÜDER Genel Başkanı Ağaoğlu, GSM operatörlerinin zamlı tarifeye geçilmesine ilişkin, "Bugün iki değil, diğer GSM operatörünün de azami fiyatı uygulamaya soktuğu anlaşıldı" dedi.

 Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, GSM operatörlerinin zamlı tarifeye geçilmesine ilişkin,  "Bugün iki değil, diğer GSM operatörünün de azami fiyatı uygulamaya soktuğu anlaşıldı. Bunlardan 2'si, abonelerine kısa mesaj göndermeden, sadece internet sitesinde duyurmak suretiyle bunu hukuksuz şekilde gerçekleştirdi" dedi.

Ağaoğlu, AA muhabirine, abonelere bilgi verilmeksizin zamlı tarifeye geçilmesinin hukuksuz olduğunu öne sürerek, Bilgi Teknolojileri Kurumunun (BTK)  yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği'nin 9. maddesinin bu konuya açıklık getirdiğine dikkati çeken Ağaoğlu, şöyle konuştu:

"Madde der ki 'İşletmeciler, tarife değişikliklerini abonelerine değişiklik yürürlüğe girmeden, makul süre öncesinde kısa mesaj, arama veya postayla duyurmakla yükümlüdür. Söz konusu süre kurum tarafından belirlenebilir. İşletmeci, tarife değişikliklerini abonelerinin kolayca erişebileceği  şekilde kendi internet sitesi üzerinden de duyurmakla yükümlüdür.' Mesele, gayet açık ve net. Herhangi bir bilgilendirme yapılacağı zaman tüketicilerin cep telefonunu istemedikleri kadar mesajla dolduran GSM şirketleri, böyle bir durumda işine gelmediği için böyle davranabiliyor. Bu 3 operatörden sadece birisi abonelerine mesajla bilgi verdi, diğer ikisi internet sitesinden duyurmakla kaldı. Her 3 operatörün de tavan fiyat uygulamasını yürürlüğe koyduğunun anlaşılmasıyla, 70 milyon GSM hattı zamlanmıştır. '70 milyon GSM hattı' demek, bazı abonelerin birkaç hat kullandığını varsayarsak, 70 milyon abone anlamına gelmiyor, bunun özelikle bilinmesini isterim ama kullanıcılarını mesajla bilgilendirmeyen 2 GSM hattı, toplam 35 milyon abonesine hukuksuz davranışta bulunmuştur."

"BTK, bu işe artık 'dur' demelidir"

Ağaoğlu, kendisinin de bu operatörlerden birini kullandığını ancak zamlı tarifeden kısa mesaj yoluyla açık bilgilendirme yapılmamasına içerlediğini dile getirdi.

Bu sebeple 8 yıldır kullandığı GSM numarasını başka operatöre taşıdığına dikkati çeken Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"15 Ağustos'ta, yani dün gece 00.04'te numaramı başka operatöre taşıdım. Böyle hukuksuzluk karşısında 77 milyon tüketicinin hakları için mücadele eden sivil toplum kuruluşu yetkilisi olarak, üzerime düşeni yaptığımı düşünüyorum. İşin diğer trajikomik yanı, internet sitesinde de bu duyuruyu bulmak o kadar güç ki... Ben bile uzun uğraşlar sonucu ancak bulabildim. BTK, derhal bu konuya müdahil olarak, bu işe artık 'dur' demelidir. Bu şirketlere ceza kesmek yöntemiyle yaptırım uygulamalıdır. Ülke nüfusuna yaklaşık 70 milyon GSM hattı sahibini ilgilendiren konuda abonelere bilgi verilmemesi, müşteri nezdinde de firmalara güven kaybettirmektedir.

Hele hele, bu tarz gayrietik uygulamalar, büyük firmaların büyüklüğüne hiç yakışmamaktadır."

Ağaoğlu, cep telefonlarındaki uyarı tonunun kaldırılmasının da kamuoyunca tartışıldığını vurgulayarak, bunun uygulamaya geçmesi halinde, paket tarife kullanıcısı tüketicilerin şebeke içi veya diğer operatörlerle konuştuğunu anlayamayacakları için daha yüksek ücret ödemek zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi.

Ağaoğlu, BTK'nın 1 Nisan'da aldığı kararla azami görüşme ücretinin dakikasını 43,89 kuruştan 46,25 kuruşa yükseltildiğini belirterek, paket tarifesi olmayan abonelerin zamdan etkileneceklerini aktardı.

AABu haber 328 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,996 µs