En Sıcak Konular

Barzani Sincar'daki sorumluları görevden aldı

15 Ağustos 2014 11:45 tsi
IKBY Başkanı Mesut Barzani, Musul'un Sincar ilçesinin, IŞİD terör örgütünün eline geçmesinde ihmali olan bütün sorumluların görevden alındığını bildirdi.

 Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Musul'un Sincar ilçesinin, IŞİD terör örgütünün eline geçmesinde ihmali olan bütün sorumluların görevden alındığını bildirdi.

Barzani yayımladığı mesajda, "Sincar olayı, Yezidi kardeşlerimiz ve bacılarımızın başına gelen büyük felaketten sonra bölgenin savunmasından sorumlu parti, asker ve emniyet yetkililerinin tamamı görevden alındı. Hakikatlerin araştırılması için araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon, bu sorumluların cezalandırılmasıyla ilgili kararı verecektir. Halkı ve Peşmerge'yi savunmada ihmalkarlık yapanlar cezalandırılacaktır" ifadelerini kullandı.

Sincar'daki felaketin yalnızca Yezidilerin başına gelmediğine işaret eden Barzani, şöyle devam etti:

"Bu felaket, hepimizin gururuna dokunan bir gelişmedir. O yetkililer, gerekirse canlarını feda ederek Sincar'ı bırakmamalıydılar. Bana verdikleri söz gereği orada kalıp, kahramanca savaşan peşmerge gibi Sincar'ı savunmalıydılar. Allah'ın izniyle düşmanın amacına ulaşmasına müsaade etmeyeceğiz."

Barzani, uluslararası kamuoyu ve dost devletlerin de Kürt halkına desteklerini açıkladılarını aktardı. "Yüce Allah'ın yardımı, halkın ve Peşmerge'nin iradesiyle teröristlerin yenilgiye uğratılacağını" vurgulayan Barzani, şehitlerin, sığınmacıların ve Sincar felaketinin intikamını alacaklarını kaydetti.

Barzani, Sincar'da mahsur kalan Yezidilerin kurtarılmasını sağlayan Peşmerge ile ABD ve diğer dost ülkelere teşekkür ettiğini dile getirdi.

Sincar'daki olay

IŞİD terör örgütü, peşmerge güçlerinin geri çekilmesi üzerine 3 Ağustos'ta Iraklı Kürtlerin "Şengal" olarak adlandırdığı Sincar ilçesini ele geçirmişti. IŞİD'in, bölgeye gelmesinin ardından binlerce Yezidi, evlerini terkederek Sincar Dağı'na sığınmıştı. Olaydan sonra Sincar'da görevli peşmerge komutanları ve diğer yetkililer, sivilleri korumasız bırakmakla suçlanmıştı. 

AABu haber 331 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,481 µs