iyibilgi Ankara " /> iyibilgi Ankara "/>

En Sıcak Konular

Babacan neden bu kadar önemli?

15 Ağustos 2014 09:27 tsi
Babacan neden bu kadar önemli? Başbakan Erdoğan’ın Çankaya’ya çıkacağı hissedildiği andan itibaren, en çok konuşulan isim Ali Babacan oldu. Herkes ama herkes Bakan Babacan’ın akıbetini merak etti. İyi ama niye?.. iyibilgi Ankara

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın son 12 yılda sergilediği başarı hem Abdullah Gül dönemi hem Tayyip Erdoğan dönemi AKP iktidarının “stratejik varoluş ayaklarından” birini oluşturuyor.

AKP, eğer ekonomi iyi olmazsa ne iyi olursa olsun iktidarlarının sağlam olmayacağını önceden görmüştü. Aradan geçen bunca zamandan sonra elimizde hiçbir skandala hatta spekülasyona bulaşmamış, yaş, tecrübe, siyasi kariyer açısından her türlü makama uygun bir profil bulunuyor.

Dahası, içeride ve dışarıda tüm ekonomi-finans çevreleri Babacan diyor. Uluslararası ekonomi-iktisat organizasyonları, Dünya Bankası, IMF, kredi derecelendirme kuruluşları, diğer ülkelerdeki meslektaşları, Türkiye hemen tüm iş çevreleri, Koç grubu, medya organları, AKP’ye yakın veya uzak meslek örgütleri, vb.

Ancak malum 3 dönem kuralı Ali Babacan’ı-en azından kritik bir süre-oyunun dışına itiyor. Doğrusu Başbakan Erdoğan sonrası dönem için de ekonominin gidişatını merak eden çevreler vardı ama Babacan için bu durum neredeyse “kaygı” hali yaratıyor.  Hatta istisnai olarak bu kuralın Babacan’a uygulanmaması önerileri bile duyuluyor kulislerde.

Garip değil mi?..

Uzun yıllar önceden başlayarak Ali Babacan’ın müstakbel Başbakan olacağı yönündeki spekülasyonları da hatırlamak lazım. Yani Babacan bugün sevilen ve istenen biri olarak ortaya çıkmadı. Hep öyleydi.

İyi ama Babacan’ın tılsımı ne? Bu konuda çok şey söyleniyor. Babacan’ı her kesim tarafından bu kadar desteklenmesini, zaman zaman Başbakanla ayrıştığını göstermesine bağlayanlar bile var.

Oysa bu gizem çok basit olabilir; AKP’ye yakın veya “uzak”, küresel veya yerel tüm ekonomik çevre ve iş dünyası ile “temas noktası” olması ve bunu şimdiye kadar en ufak güvenirlik hasarı almadan atlatması.. Olabilir mi? Basit, etkili ve vazgeçil(e)mez!

www.iyibilgi.comBu haber 2,319 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,796 µs