En Sıcak Konular

IŞİD Sincar'ın kontrolünü ele geçirdi

3 Ağustos 2014 12:20 tsi
IŞİD Sincar'ın kontrolünü ele geçirdi Irak’ın Musul'a bağlı Sincar ilçesinin, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların eline geçtiği bildirildi.

Bölgedeki AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgilere göre, iki gündür peşmergeye ağır silahlarla saldıran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Sincar’ı kontrolüne aldı.
 
Mühimmatı bitme noktasına gelen ve elinde tahrip gücü yüksek silah bulunmayan peşmergeler, ilçeyi terk ederek, Sincar dağlarına çekilmek zorunda kaldı. Peşmerge, yeniden taarruza geçmek için takviye güç, silah ve mühimmat bekliyor.
 
Bölgedeki diğer çatışmalar, Suriye sırını boyunca Rabia ve Zummar nahiyelerinde IŞİD militanlarıyla peşmerge güçleri arasında devam ediyor. Sincar halkı, ilçeyi terkederek, Duhok kentiyle Zaho ilçesine kaçıyor.
 
Kürtlerin, "Şengal" olarak adlandırdığı Musul’un 60 kilometre kuzeybatısındaki Sincar ilçesi, Irak ordusunun çekilmesinin ardından 6 Haziran’dan beri peşmergenin kontrolündeydi.
 
Enbar'da 4 kişi hayatını kaybetti
 

Öte yandan, IŞİD terör örgütünün kontrolünde bulunan Enbar'ın batısındaki bazı bölgelere başlattığı askeri operasyonda 4 sivilin öldüğü, 3 sivilin de yaralandığı bildirildi.
 
Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşiretlerinin destek verdiği güvenlik güçlerinin bu sabahtan itibaren Enbar'a bağlı Hadise ilçesinin güneyinde bulunanIŞİDmilitanları ve mevzilerine yönelik askeri operasyon başlattığını belirtti.
 
Felluce Hastane yetkilisi Visam el-İsavi ise "Hastanemize bugün 4 ölü ve 3 yaralı getirildi" dedi. İsavi, "yaralıların ifadelerine göre söz konusu ölü ve yaralıların ordunun düzenlediği operasyonlarda evleri isabet alan siviller" olduğunu belirtti.
 
Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların 10 Haziran'da Musul'un tamamında kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil, bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

 

Bu haber 486 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,123 µs