En Sıcak Konular

Batı ve Orta Afrika'ya gideceklere Ebola uyarısı

3 Ağustos 2014 11:47 tsi
Sağlık Bakanlığı, Gine başta olmak üzere Batı ve Orta Afrika'da patlak veren ve 700'den fazla insanın ölümüne neden olan Ebola salgını için Bilim Kurulu kararları doğrultusunda bazı yeni önlemleri hayata geçirdi.

Sağlık Bakanlığı, Gine başta olmak üzere Batı ve Orta Afrika'da patlak veren ve 700'den fazla insanın ölümüne neden olan Ebola salgını için Bilim Kurulu kararları doğrultusunda bazı yeni önlemleri hayata geçirdi.
 
AA muhabirinin, Sağlık Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, Ebola salgınıyla ilgili mevcut durumu değerlendirdi ve bazı önlemlerin hayata geçirilmesine ilişkin tavsiye kararı aldı.
 
Buna göre, halen ülkede olası veya kesin Ebola vakası görülmediği için Türkiye açısından kaygı verici bir durum bulunmuyor ancak salgının görüldüğü ülkelerle ticari ilişkilerin bulunması nedeniyle bölgeye gideceklerin hastalık hakkında bilgilendirilmesi önem taşıyor.
 
Hastalığın görüldüğü bölgelerden dönenler 3 haftaya kadar hastalık belirtilerinin görülebileceği konusunda uyarılacak, hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edecekler için Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün "www.seyahatsagligi.gov.tr" adresinden bilgilendirme yapılacak.
 
Sağlık kuruluşları uyarıldı
 
Gine, Liberya, Nijerya ve Sierra Leone başta olmak üzere dört Batı Afrika ülkesinde, Sağlık Bakanlıkları tarafından yeni vaka ve ölümler rapor edilmeye devam ediyor. Ancak, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu bölgeye seyahat kısıtlaması önerilmiyor.
 
Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda, Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından bu bölgeye seyahat edeceklere hastalık ve korunma yolları hakkında ve dönüşte hastalığa yönelik şüphe duymaları halinde sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri yönünde bilgilendirmeler yapılıyor.
 
Ayrıca bütün sağlık  kurum ve kuruluşlarına hastalık hakkında bilgilendirme notu gönderildi.
 
Ebola hastalığı nedir?

 
Ebola Hemorajik Ateşi (EHA), Ebola virüsünün sebep olduğu hemorajik bir hastalık.
 
Virüs, ilk olarak 1976 yılında Sudan ve Kongo'daki salgınlarda tespit edildi ve adını Kongo'daki bir nehirden aldı.
 
Virüsün doğal kaynağının Afrika'daki meyve yarasaları olduğu düşünülüyor. Virüslerin varlığı bu yarasaların coğrafi dağılımıyla örtüşüyor.
 
Afrika'da hastalık, Liberya Cumhuriyeti, Gine Cumhuriyeti, Sierra Leone Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Güney Sudan, Fildişi Sahilleri, Uganda ve Kongo Cumhuriyeti'nde görüldü.
 
Bulaşma yolları
 
Ebola virüsü, insanlara, enfekte hayvanların organ, kan ve vücut sıvılarıyla yakın temasla bulaşıyor. Afrika'da enfekte şempanze, goril, maymun, meyve yarasası ve antiloptan bulaştığı kayıt altına alınmış durumda.
 
İnsandan insana geçiş,  bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozanın, enfekte insanların kan ve vücut sıvılarıyla direkt temasıyla meydana geliyor. Hastalık, ayrıca su gibi çevresel materyalle de bulaşabiliyor.
 
Sağlık çalışanları da bu hastaları takip ve tedavi ederken gereken önlemleri almazsa yakın temas sonucu virüsü kapabiliyor.
 
Hastalık yüksek ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı şikayetleriyle başlıyor. Bunları bulantı, kusma, döküntü izliyor, daha sonra böbrek ve karaciğer fonksiyonları bozuluyor ve kanamalar başlıyor.
 
Ebolaya karşı kullanılabilir aşı ve spesifik bir tedavi yok. Ağır hastalar yoğun bakımda takip ve tedaviye ihtiyaç duyuyor.
 
Aşısı ve tedavisi olmadığı için, hastalığın risk faktörlerinin bilinmesi ve bireysel koruyucu önlemler, hastalığın ve ölümün azaltılmasının tek yolu.
 
Hastalığın başlangıç belirtileri spesifik olmadığı için erken tanı her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple sağlık çalışanlarının temel el hijyeni, solunum yolu hijyeni, koruyucu ekipman kullanımı, güvenli enjeksiyon uygulamaları ve güvenli defin gibi standart uygun korunma önlemlerini almaları çok önemli.
 
Hastalarla 1 metreden daha yakın temaslarda yüzü koruyucu maske, uzun kollu önlük ve eldiven giyilmesi öneriliyor.


Bu haber 270 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,413 µs