En Sıcak Konular

Türk vatandaşları oy kullanmaya devam ediyor

3 Ağustos 2014 11:24 tsi
Azerbaycan, Mısır, Ürdün ve İspanya'da yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.

Ürdün'de yaşayan Türk vatandaşları, cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.
 
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıt yaptıran ve oy kullanmak için randevu alan seçmenler, sabah saatlerinde Türkiye'nin Amman Büyükelçiliği'ne gelerek oyları kullanmaya başladı.
 
Amman Büyükelçiliğinde görevli Konsolos Halil Geylan, yurt dışında oy verme işleminin ilk kez yapılmasından ötürü heyecan yaşandığını belirterek,  oy verme işleminin sorunsuz devam ettiğini ifade etti.
 
YSK'nın verilerine göre Ürdün'de kayıtlı bin 6 yüz 60 seçmen bulunuyor. Seçmenlerin büyük çoğunluğu Ürdün'de yaşayan Türkler ile çifte vatandaşlık taşıyan kişilerden oluşuyor.
 
Ürdün'de yaşayan Türk vatandaşlarının oy verme işlemi, bugün saat 17.00'de sona erecek.
 
Azerbaycan
 
Azerbaycan'da yaşayan Türk vatandaşları, 10 Ağustos'ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için sandık başına gitti.
 
Seçmenler, Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği ile Nahçıvan ve Gence Başkonsolosluklarında saat 08.00'de açılan sandıklarda oy kullanmaya başladı.
 
Bakü'de kurulan sekiz seçim sandığında 5 bin 611, Gence'de 403, Nahçıvan'da 291 kişi olarak toplam 6305 seçmenin oy kullanacağı ve seçimin yerel saatle 17.00'ye kadar devam edeceği belirtildi.
 
Gence, Mingeçevir ve Naftalan şehirleri ile Şeki, Balaken, Zagatala, Gah, Oğuz, Samuh, Gedebey, Şemkir, Ağcabedi, Terter, Ağstafa, Goranboy, Daşkesen, Hanlar, Ağdaş, Yevlah, Berde, Tovuz ve Gazah illerinde yaşayan Türkler Gence Başkonsolosluğunda, Nahçıvan'da ikamet edenler Nahçıvan Başkonsolosluğunda, diğer illerde kayıtlı bulunan seçmenler ise Bakü Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi'nde oylarını kullandı.
 
Bakü Büyükelçiliği'nde oy kullanmak isteyen vatandaşlar için bekleme yerleri oluşturulurken, öğle saatlerine kadar yoğunluk yaşanmadı.
 
Seçimlerin ikinci tura kalması halinde Azerbaycan'da ikinci tur için oy kullanma tarihi 17 Ağustos olarak belirlendi.
 
Mısır
 
Mısır'da yaşayan Türk vatandaşları, başkent Kahire'deki büyükelçilik ve İskenderiye'deki konsoloslukta oy kullanmaya başladı.
 
Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıt yaptıran vatandaşlar, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) internet sitesinden oy verecekleri saati öğrendikten sonra, sandık başına gitti. Başkent Kahire'de 826, İskenderiye'de ise 217 kayıtlı seçmenin bulunduğu ancak buradaki bazı Türk vatandaşlarının yaz tatili için Türkiye'ye gitmiş olabileceği kaydedildi.
 
İskenderiye Başkonsolosu Mehmet Akif Özdemir, seçime katılım oranlarından çok, yurt dışında oy verme işleminin ilk kez yapılmasının daha önemli olduğunu dile getirdi.
 
İspanya
 
İspanya'da ikamet eden ve Türkiye Büyükelçiliği'ne resmi adres kaydı yaptıran Türk vatandaşları, Türkiye'de 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi için bugün oy kullanıyor.
 
Madrid'deki Türk Büyükelçiliği ve Barcelona'daki Başkonsolosluk binalarında açılan ikişer sandıkta yerel saatle 08.00'de oy kullanma işlemi başladı.
 
Madrid'de yaklaşık bin 400, Barcelona'da ise 750 kadar Türk seçmenin kayıtlı olduğu öğrenildi. Saat 17.00'de sona erecek oy kullanma işleminden sonra sandıklar açılarak sayım yapılacak ve daha sonra mühürlenip, resmi kurye ile yarın sabah Türkiye'ye gönderilecek.
 
YSK'nın kararı uyarınca, ilk tur oylama için alınan randevu tarihinde ya da kendisi için belirlenen günde oy kullanamayanlar 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek. Yurt dışında cumhurbaşkanlığı seçimleri 54 ülkede 103 noktada gerçekleştirilecek.

aa
 

Bu haber 288 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,833 µs