En Sıcak Konular

ABD'nin İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün utancı

31 Ağustos 2007 23:47 tsi
İnsan Hakları İzleme Örgütü, saygınlığına gölge düşüren bir rapor açıkladı. Raporda binden fazla sivili öldüren İsrail yerine Hizbullah'ı savaş suçu işlemekle itham edip eleştirdi.

Merkezi New York'da bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayımlanan raporda, yaptıkları incelemeler sonucunda Hizbullah'ın geçen yıl İsrail'in Lübnan saldırısı sırasında açık bir meşru askeri hedef olmaksızın sayısız füze fırlattığını tespit ettikleri, bunun da sivillerin bilerek hedef alındığını gösterdiği kaydedildi. Raporda ayrıca, Hizbullah'ın, füze saldırılarının İsrail'in ateşine karşılık olarak yapıldığı ve İsrail'i kara savaşına çekmeyi amaçladığı şeklindeki savunmalarının, savaş kuralları bakımından yasal bir dayanağı olmadığı belirtildi. Örgütün Orta Doğu ve Kuzey Afrika direktörü Sarah Leah Whitson "Hizbullah'ın İsrailli sivillere niçin füze attığı konusundaki açıklamaları kesinlikle bu yasa dışı saldırıları meşrulaştıramıyor” açıklamasında bulundu.

SİYASİ AHLAKSIZLIK

Orta Doğu direktörü Whitson, “Hizbullah da savaş kurallarına saygı göstermek zorunda" derken Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın siyasi danışmanı, raporu "siyasi ahlaksızlık" olarak nitelendirdi. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora da örgütün önce İsrail hakkında rapor yayınlaması gerektiğini savundu.

Soruşturma başlatılmalı

Merkezi Londra'da bulunan Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika sorumlusu Malcolm Smart, BM önderliğinde, kurbanlara savaş tazminatını da içeren tam ve tarafsız bir kovuşturma başlatılmazsa tarihin tekerrür etme riski bulunduğunu söyledi. İsrail, çoğu sivil 1.300 kişinin hayatını kaybettiği savaşın kendi bağımsız yargıçları tarafından incelendiğini ve bölgede insan hakları ihlalinde bulunulmadığını savunuyor.

yeni şafak
Bu haber 231 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,542 µs