En Sıcak Konular

ADSL'de ucuz aboneliğin önü açıldı

31 Ağustos 2007 23:16 tsi
ADSL'de yeni abonelerin eski abonelere göre daha az ücret ödemesi davasının 'ilk raundu' tüketicilerin lehine sonuçlandı

Hızlı internet olarak bilinen ADSL'de yeni abonelerin eski abonelere göre daha az ücret ödemesi üzerine, konu mahkemeye taşınmıştı. Davanın 'ilk raundu' tüketicilerin lehine sonuçlandı.
Türk Telekom'un TTNet şirketinden hızlı internet olarak bilinen ADSL hizmeti alan herkesin, sadece yeni üyelere sağlanan ucuz abonelikten yararlanabilmesi için ilk adım atıldı. ADSL abonelik ücreti olarak, iki senelik sözleşme karşılığı aylık 29 YTL alan TTNet, fiyatı yeni aboneler için aylık 14.99 YTL'ye indirmişti.

Karar henüz kesinleşmedi

Mahkemeye yansıyan bu farklı abonelik tarifesinde, tüketici lehine bir gelişme yaşandı.
TTNet'in, yüksek ücret ödememek için eski aboneliklerini iptal ettirmek isteyen kişilerden, imzalanan sözleşmeye dayanarak, iki senelik sözleşmenin arta kalan aylarının ücretini de yüksek tarifeden alması üzerine, Hukukun Egemenliği Derneği (HED) Genel Başkanı Avukat Erdem Akyüz tarafından dava açılmıştı.
Akyüz, Türk Telekom aleyhine açtığı davada, Hakem Heyeti'nin 'Eski abonelerin ileriye yönelik hiçbir ödeme yapmaksızın, aboneliklerini iptal edebilecekleri' yolunda oybirliği ile karar verdiğini ancak kararın henüz kesinleşmediğini söyledi.

'Aboneler biraz beklesin'

Avukat Akyüz, "Abonelere sözleşmelerini feshetmeden bir süre daha beklemelerini öneriyoruz. Karar öncelikle taraflara tebliğ olacak. 15 gün içinde taraflar, Tüketici Mahkemesi'ne gidebilir.
Davanın önemli kısmını kazandık. Şimdi eski abonelere indirimli ücretin uygulanması için mahkemeye giderek ikinci bir avantaj sağlamak istiyoruz.
Türk Telekom da iki senelik ücretin ödenmesi için, yani kararın kaldırılması için Tüketici Mahkemesi'ne itiraz edebilir' dedi.

Sıra tüketici mahkemesinde

Erdem Akyüz bir sonraki aşama olan tüketici mahkemesinden de olumlu sonuç alınması durumunda yaşanacakları şu şekilde anlattı:
"Bu durumda eski aboneler, ileriye yönelik hiçbir ödeme yapmaksızın aboneliklerini iptal edebilecek ve yeni tarife üzerinden düşük ücretle yeniden abone olabilecek.
Abonelik sözleşmesine taraf olan tüketiciler, isteklerini satıcıya yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek taraflı olarak son verebilecek. Satıcı, tüketicinin aboneliğine son verme isteğini, yazılı bildirimin kendisine ulaştığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde yerine getirmekle yükümlü. İki senelik sözleşmeye dayanarak ilerideki aylar için hiçbir ücret talep edilemeyecektir.
Yapılması gereken, yeni tarifenin, eski abonelere de uygulanması idi. Bu suretle eski aboneliklerine son vererek yeniden abone olmak gibi, her iki taraf için de yorucu işlemlere gerek kalmayacaktı. Bu bakımdan Türk Telekom binlerce abonenin, aboneliklerini iptal ettirmeden, yeni tarifeyi eski abonelere de uygulayarak bir çözüm getirmeli."Bu haber 342 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,574 µs