En Sıcak Konular

DTP'li başkan için polis zor kullanacak

31 Ağustos 2007 20:27 tsi
Kayapınar Belediyesi tarafından yapılan havuzun “Kürdistan” haritasına benzemesi nedeniyle açılan davada duruşmaya katılmayan Belediye Başkanı Zülküf Karatekin’in polis zoruyla duruşmaya getirilmesine karar verildi.

Diyarbakır’ın Kayapınar Beldesi tarafından yapılan ve sözde “Kürdistan” haritasına benzetilen havuz nedeniyle açılan davada, Belediye Başkanı Zülküfü Karatekin, Müteahhit Mehmet Gündoğan, İnşaat Mühendisleri Ahmet Sis, Mustafa Sencar ve Ziraat Mühendisi Mehmet Askeri Kelekçi’nin yargılanmasına başlandı.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya DTP’li Belediye Başkanı Karatekin mazeret bildirmeden katılmazken diğer 4 sanık ile avukatları hazır bulundu.

Havuzun müteahhidi Mehmet Gündoğan, ilk projede havuzun elips şeklinde olduğunu ifade ederek, “Söz konusu projeye göre inşaata başladım.

Henüz çalışma aşamasında iken yani havuzun inşasına başlamadan önce kontrolör amiri inşaat mühendisi sanıklardan Mehmet Sencar, A-4 kağıdına çizilmiş dava konusu havuzun krokisini getirdi. Onun getirdiği projeye göre havuzun inşaatına başladık. Ben muhatap olarak onu aldığım için getirilen projeye uydum. Zaman zaman gelip havuzun inşasını da kontrol ediyordu. Ben tamamen belediyenin istekleri doğrultusunda ve projeye göre hareket ettim. Dolaysıyla hiçbir şekilde suç işlemiş değilim” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, duruşmaya kısa bir ara verdikten sonra, usule uygun tebligata rağmen duruşmaya gelmeyen Kayapınar Belediye Başkanı sanık Zülküf Karatekin hakkında “zorla getirme” müzekkeresi düzenlenmesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, yasadışı örgüte ait veya sempatizanı internet siteleri ya da diğer örgütsel içerikli belgelerde “Kürdistan” olarak nitelendirilen bölgeye ilişkin kullanılan haritaların bir örneğinin mahkemeye gönderilmesini de isteyerek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sanıklar hakkında Terörle Mücadele Yasası’nın 7/2 Maddesi uyarınca “Terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmak” suçundan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

haber7Bu haber 232 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,856 µs