En Sıcak Konular

Bölgesel asgari ücret geliyor

31 Ağustos 2007 20:23 tsi
Bölgesel asgari ücret geliyor Zafer Çağlayan’ın Sanayi Bakanı olması iş dünyasında bölgesel asgari ücretin gelebileceği düşüncesini artırdı. Çağlayan oda başkanı iken bölgesel asgari ücretin gelmesini savunmuş, bölgesel brüt ücreti de 280 YTL olarak önermişti.

ANKARA Sanayi Odası eski Başkanı Zafer Çağlayan’ın Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak kabineye girmesi iş dünyasında ‘bölgesel asgari ücret’ nihayet geliyor yorumları yaptırdı. Çağlayan, ASO başkanı iken önce Başbakan Erdoğan’a daha sonra da IMF’ye bölgesel asgari ücretin uygulanmasını önermişti. Çağlayan o dönemde star’a yaptığı açıklamalarda da, Türkiye’den giderek artan sermaye göçünün bir numaralı nedeninin şu andaki asgari ücret olduğunu belirterek bu göçün tersine döndürülmesi için bölgesel asgari ücretin şart olduğunu söylemişti.

DOĞU’YA YATIRIM ARTAR

ÇAĞLAYAN ‘İnsanlar işsiz oldukları için terör örgütüne katılmak zorunda kalıyor. Doğuda anket yaptırdım. Asgari ücretin şu veya bu olması diye sorunları yok. İş istiyor’ demişti. Çağlayan, 280 YTL’lik brüt asgari ücretin bölgeye büyük yatırım çekeceğini de belirterek ‘Bölgesel asgari ücret olsa üyelerimden bölgeye gidecek 100 sanayici var’ demişti. Çağlayan bakan olduktan star’ın ulaştığı yakın çevresi ‘Sayın Bakan bölgesel asgari ücrete önem veriyor. İlk icraatlarından birisi de bu olabilir’ dediler. ASO Başkanı iken yaptığı konuşmalarda milli gelirin bin doların altında olduğu Muş, Hakkari, Bitlis, Ağrı, Bingöl gibi bölgelerde 180-190 milyon YTL’nin geçinmeye yeterli olduğunu belirten Çağlayan Başbakan’la görüştüğü dönemlerde milli geliri bin doların altında olan yerlerde de, kademe getirmek kaydıyla, bölgesel asgari ücret uygulamasına geçilebileceğini söylemişti.

Sektörel ve bölgesel teşvik yolda

ÇAĞLAYAN, bakan olarak ilk kabulünü eski başkanı olduğu ASO’nun yeni Başkanı Nurettin Özdebir ile yaptı. Çağlayan görüşmede yeni bir teşvik sisteminin devreye gireceğini belirterek ‘Sektörel ve bölgesel teşvik verilecek’ dedi. Hükümet programında ilk kez yeni bir sanayi stratejisi olacağını söyleyen Çağlayan üretim ve istihdamın artması için çok önemli bir dönemin yaşanacağını ifade ederek mikro reformlara yöneleceklerini söyledi.

-İBRAHİM ACAR- STARBu haber 198 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,663 µs