En Sıcak Konular

DTP 'terörist' lafını üzerine almadı

31 Ağustos 2007 15:49 tsi
DTP 'terörist' lafını üzerine almadı DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt’ın, "Ben askerim. Teröristleri muhatap almam" sözleriyle ilgili olarak, "Terörist lafını üzerimize alınmadık" dedi.

 

Son günlerde askerlerle aralarında yaşanan gerginliğe ilişkin ANKA’nın sorularını yanıtlayan Demirtaş, Şırnak’ta kimyasal silah kullanıldığı iddiasının bir şüphe olduğunu ve muhataplarının Genelkurmay değil, savcılar olduğunu söyledi.

Demirtaş, bu konudaki iddiaların açıklığa kavuşmaması durumunda, tarihe "Kimyasal silah kullanıldı" şeklinde geçeceği savundu.

Demirtaş, şöyle konuştu:

"Bizimki bir şüphe bir iddiadır. Bu, gözden kaçırılacak bir iddia değildir, ortaya atan da partimiz değil oradaki köylülerdir. Onların acıları görmezden gelinerek dikkate alınmayarak, sorumsuz yaklaşarak herhalde ciddi siyaset yürütülemez. Bizim açımızdan öyledir. Bu nedenle dile getirilmiştir partimiz tarafından, yoksa TSK’yı yıpratmak veya doğrudan zan altında bırakmak değildir. Ortada bir şüphe var. Zan adlında kalmaması için ortaya çıkarılması lazım. (Kimyasal silah) Yoksa bile bunun bilimsel olarak ispatlanması, kamuoyunun ve ailelerin rahatlatılması lazım. Aksi takdirde ailelerin, köylülerin kafasına o şekilde yerleşmiş olacak. Eğer orada bir çalışma yapılmadan üstü örtülürse, "Yok böyle bir şey" denilip üstü kapatılırsa, tarihe "Orada kimyasal silah kullanılmıştır" diye geçer" dedi.


-"MUHATABIMIZ GENELKURMAY DEĞİL, SAVCILAR"-

Demirtaş, partilerinin Şırnak’ta kimyasal silah kullanıldığı ilişkin iddialarının, yerelden aldığı duyumlara dayandığını söyledi. Demirtaş, bu konuda şunları söyledi:

"Bu konuda Genelkurmay Başkanlığı’nı kurum olarak suçlamak gibi amacımız hedefimiz yoktur. Muhatap olarak da kendilerini göstermedik. Savcılar muhataptır. Ortada bir suç varsa, hukuk dışı bir durum varsa savcıların incelemesi gerekir, yoksa Genelkurmay’ın araştırma yapmasını ya da cevap vermesini gerektiren bir durum değil.

Biz Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Türkiye’nin ciddi kurumları arasında kabul ederiz. Biz de ciddi bir siyasi partiyiz ve ciddi sorumluluklarımız var. Dolayısıyla ciddi kurumlar arasında basın üzerinden polemik ve tartışma yürütülmesini doğru bulmuyoruz. Özellikle Kürt sorunu olarak tanımladığımız soruna ilişkin, silahlı çatışmalara ilişkin görüş alışverişleri basın üzerinden yapılmasını doğru bulmuyoruz. Bizim kimyasal silah kullanma ile ilgili iddiaları kamuoyuna taşımamızın nedeni savcıları göreve çağırmaktı. Sonuçta Genelkurmay Başkanı’nın, Kara Kuvvetleri Komutanı’nın doğrudan bizlerle ilgili açıklamalarına, polemik yaratmama adına, basın üzerinden bu tartışmayı yürütmeme adına doğrudan cevap vermeyi doğru bulmuyoruz. Bizim kendi siyasi tavrımıza yaklaşımımızdaki ciddiyet nedeniyle bu tür konuları yüzyüze görüşmeyi tercih ederiz." Demirtaş, çatışmanın yaşandığı bölgede bugün dahi çok sayıda hayvan ölümünün gerçekleştiğini savundu. Demirtaş, ölen hayvan sayısının 50 civarında olduğunu tahmin ettiğini söyledi ve "Çatışma bölgesinde neden hayvanların bulunduğu" sorusuna karşılık, "Orası sivil insan yaşamına açık bir bölge" karşılığını verdi.

Demirtaş, çatışmada ölenlerin sayısının 11 olabileceğini belirterek, cenazelerin ailelerine verilmemesinin de köylülerde kimyasal silah kuşkusu yarattığını söyledi. Demirtaş, "Bir iddia ve bir şüphe. Bu iddia ve şüphelerin savcılık tarafından araştırılması gerekir. Genel merkezimiz de bu konuda, "Kimyasal silah kullanıldı" dememiştir, "Kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar var" demiştir. Şüpheler üzerine savcıların araştırması istenmiştir" dedi.

haber10Bu haber 248 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,331 µs