En Sıcak Konular

Kara lastikli Mehmet'in zirve yürüyüşü

31 Ağustos 2007 15:47 tsi
Yetim kaldı, karda yürüdü, gaz lambasında okudu, bursla geçindi ve sonunda bakan oldu. Mehmet Şimşek’in, Batman’da bir dağ köyünde başlayan hayat çizgisi...

Yetim kaldı, karda yürüdü, gaz lambasında okudu, bakan oldu. Mehmet Şimşek’in, Batman’da köyde başlayan hayat çizgisi, önce Londra’ya Merril Lynch’e sonra Ankara’ya Devlet Bakanlığı’na uzandı.

AKP Gaziantep Milletvekili olarak TBMM’ye giren Batman’ın Gercüş ilçesi doğumlu Mehmet Şimşek’in, yeni kabinede Devlet Bakanlığı görevine getirilmesini, Batman’da vatandaşlar coşkuyla kutladı.

Şimşek’in Devlet Bakanlığı görevine getirildiğinin açıklanmasından sonra Batman Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan bir grup, davul zurnayla halay çekti. Kutlamalara Mehmet Şimşek’in ağabeyi Selahattin Şimşek de katıldı. Kardeşinin bakan olmasına bir çok Batmanlı gibi kendilerinin de çok sevindiğini belirten Selahattin Şimşek, ‘’Çok mutluyuz ve kardeşimle gurur duyuyoruz. Ülke ekonomisine önemli katkılar sunacağına inanıyorum’’ dedi.

Bursla okudu

Batman’ın Gercüş ilçesinin Arıca köyünde dünyaya gelen ve 9 çocuklu ailenin en küçüğü olan Şimşek, fakir bir ailenin çocuğuydu. Karlı yollarda yürüyerek ilkokulu bitiren Mehmet Şimşek, okul hayatını hep başarılı olduğu için alabildiği burslarla devam ettirdi. Sporla da ilgilenen Mehmet Şimşek bir dönem Mardinspor’da futbol oynadı.

Yurt dışına da bursla gitti idealleri için evini sattı

Etibank’ın sağladığı bursla İngiltere’de eğitim fırsatı yakalayan Şimşek, Ekonomist olarak ABD Büyükelçiliğinde dört yıl çalıştıktan sonra green card aldı. Ancak, Şimşek “Wall Street’te çalışma” hayalini gerçekleştirmek için dairesini sattı ve 1997 Nisan’ında New York’a gitti. UBS’in araştırma bölümünde çalışmaya başladı. 1998 başında Bender Menkul Değerler’de çalışmak üzere İstanbul’a döndü. İki yıl sonra analist olarak Londra Merrill Lynch’e transfer oldu. Bu arada Amerikalı bir bayan finansçıyla evlendi.
Şimşek, Erdoğan’la yüz yüze ilk kez 2005’te Londra’daki AB zirvesinde tanıştı. Dışişleri Bakanı Gül, Başmüzakereci Ali Babacan ve ekonomi kurmaylarıyla daha sonra Ankara’da toplantılara katıldı. Erdoğan’ın güvenini kazanan Şimşek, Merkez Bankası’nın başına bile getirilmek istendi, ancak Sezer veto etti.

Aktif haberBu haber 2,662 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,077 µs